• „BIOCHEMIK ROKU 2024”

          • 25 kwietnia 2024 roku odbyła się 13 edycja Międzypowiatowego Konkursu Biologiczno - Chemicznego pod nazwą „Biochemik Roku”. Uczestniczyło w niej 20 uczniów z 9 szkół podstawowych z powiatu wieluńskiego. Organizatorem tego wydarzenia był Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kraszkowicach, którego dyrektorem jest pani Elżbieta Jajczak. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Wierzchlas pan Leszek Gierczyk. Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych, interesujących się zarówno chemią, jak i biologią.

                             W części pierwszej i drugiej konkursu uczniowie rozwiązywali zadania testowe z chemii i biologii. Do finału przeszło pięcioro najlepszych uczestników, którzy otrzymali największą ilość punktów. Finaliści oprócz rozwiązywania zadań otwartych  z biologii, musieli, przy użyciu trzech odczynników, wykonać doświadczenie w celu zidentyfikowania jonów znajdujących się  w probówkach.

            W przerwie zaproszeni goście otrzymali słodki poczęstunek, a także obejrzeli prezentację na temat życia i pracy naukowej Marii Skłodowskiej Curie.

             

                            Zwycięzcami XIII Miedzypowiatowego Konkursu „Biochemik Roku” zostali:

             

            I miejsce – Bartosz Hałubiec - uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu

            II miejsce- Kacper Caban, III miejsce – Michał Kamieniak – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu

            IV miejsce- Zofia Kokot – uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Św. Faustyny Kowalskiej w Drobnicach

            V miejsce – Agata Puławska – uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu

            Wyróżnienia otrzymali: Sonia Spychała ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Kurowie oraz Zuzanna Kokot uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Św. Faustyny Kowalskiej w Drobnicach.

            Wszyscy uczestnicy, wraz ze swoimi opiekunami, otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki m. in. kubki z logo konkursu, a finaliści nagrody rzeczowe i pamiątkowe medale. Dodatkowo zwycięzcy I miejsca wręczono puchar „Biochemika Roku” ufundowany przez Gminę Wierzchlas. Sponsorami konkursu byli Liedmann Agro oraz wydawnictwo Nowa Era.

                              Konkurs „Biochemik Roku” cieszy się dużym zainteresowaniem, a uczniowie reprezentują coraz wyższy poziom wiedzy. Dziękujemy wszystkim za pomoc i udział w konkursie.

            Już dziś zapraszamy na kolejną  XIV edycję.

            Kiełbasa Gabriela - nauczyciel chemii

          • POWIATOWE ELIMINACJE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

          • Jesteśmy dumni z naszych uczniów, zajęliśmy III miejsce w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się 23 kwietnia 2024 roku.

            Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym to inicjatywa organizowana przez Polski Związek Motorowy we współpracy z Komendą Główną Policji, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Turniej ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

            Turniej ten jest ważnym elementem edukacji w zakresie bezpieczeństwa na drodze i pomaga kształtować odpowiednie nawyki oraz świadomość uczestników.

            W konkursie wzięło udział 20 szkół z terenu powiatu wieluńskiego, a uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Kleszcz, Zofia Ptak, Patryk Janik oraz Jagoda Kucharska, Lena Ścigała i Igor Duszyński.  Zmagania obejmowały testy z wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, pokonanie toru przeszkód na rowerze oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

          • Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

          • Z radością informujemy, że nasza szkoła oraz przedszkole włączyły się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Był to dzień pełen literackich przygód i magii słowa pisanego.

            W murach szkoły, uczniowie mieli okazję celebrować miłość do książek podczas przerw. W tym dniu, korytarze wypełniły się uczniami zatopionymi w lekturze. Niektórzy przynieśli swoje ulubione powieści z domu, inni zaś skorzystali z oferty naszej szkolnej biblioteki. Atmosfera skupienia i relaksu, która towarzyszyła czytaniu, była wyjątkowa.

            W przedszkolu, najmłodsi mieli okazję wysłuchać fascynujących opowieści czytanych przez panie nauczycielki. Dzieci z uwagą śledziły przygody bohaterów, a ich radość i zainteresowanie były najlepszym dowodem na to, że książki mają w sobie magiczną moc.

            Dzień ten pokazał, jak ważne jest wspieranie pasji czytelniczej od najmłodszych lat. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie celebrować to wyjątkowe święto.

          • Sukces uczniów klasy trzeciej w Międzypowiatowym Konkursie Czytelniczym!

          • Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów w Międzypowiatowym Konkursie Czytelniczym "Warto pomagać i czynić dobro". Wydarzenie to miało miejsce 19 kwietnia i zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie.

            Troje dzieci z klasy trzeciej, przygotowywanych do konkursu przez pania Magdalenę Zych,  podjęło wyzwanie i wzięło udział w tej prestiżowej rywalizacji, prezentując nie tylko swoje umiejętności czytelnicze, ale także zdolność do przyswajania wiedzy i interpretacji literatury.

            Amelia Pacholik zajęła 5. miejsce, co jest niezwykle imponującym osiągnięciem wśród tak wielu konkurentów! Jej zaangażowanie i wysiłek w przeczytanie zalecanych przez organizatorów 5 książek z pewnością się opłaciły. Gratulujemy, Amelia!

            Nie możemy zapomnieć także o Hannie Patyk i Przemysławie Murlikiewiczu, którzy otrzymali wyróżnienia za swoje wysiłki. Ich determinacja i pasja do czytania znalazły uznanie w oczach jury konkursu, co stanowi powód do dumy dla naszej szkoły.

            Konkurs był prawdziwym wyzwaniem, składającym się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Pytania były niezwykle szczegółowe, wymagając od uczestników nie tylko znajomości treści lektur, ale także umiejętności analizy i interpretacji. Mimo ogromnej konkurencji, nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania, co dowodzi ich zaangażowania i determinacji.

            Jeszcze raz serdecznie im gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w tak wyjątkowy sposób. Ich sukces jest dowodem na to, że czytanie nie tylko rozwija umysł, ale także otwiera drogę do wielu wspaniałych możliwości.

            Niech ta wygrana będzie inspiracją dla wszystkich naszych uczniów do kontynuowania przygody z literaturą i poznawania nowych światów poprzez książki.

          • Z BAJKĄ O EMOCJACH

          • W czwartkowe przedpołudnie (11.04.2024 r.) w naszym przedszkolu odbyło się kolejne wyjątkowe spotkanie czytelnicze. Nasza bibliotekarka miała przyjemność przeczytać przedszkolakom bajkę pt. “Złość mówi dość!”.

            Była to wspaniała okazja, aby porozmawiać z dziećmi o emocjach i o tym, jak radzić sobie ze złością w pozytywny sposób.

            Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści i aktywnie uczestniczyły w dyskusji, dzieląc się swoimi doświadczeniami i sposobami na okiełznanie złości. Spotkanie to było nie tylko momentem edukacyjnym, ale również świetną zabawą.

            Dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy na kolejne spotkania czytelnicze!

          • Z wizytą u seniorów

          • W środę 10 kwietnia,uczniowie klasy 6 wybrali się do Domu Opieki Społecznej w Skrzynnie. Było to spotkanie integracyjne pod nazwą „Boccia łączy ludzi” oraz Herbatka dla seniora z projektu ,,Nasza piękna Polska cała." Boccia jest grą o prostych zasadach, mogą w nią grać zarówno starsi, jak i młodsi, ale także osoby z niepełnosprawnościami. Herbatka została zebrana przez społeczność naszej szkoły i przedszkola, i rozdana mieszkańcom Domu. Dziękujemy za tak wspaniałe przyjęcie, wspólną zabawę i rywalizację!

          • KIERMASZ KSIĄŻEK

          • Miło nam poinformować, że nasz niedawny Kiermasz Książek, który odbył się 9 kwietnia, cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli. Wydarzenie to było nie tylko okazją do nabycia nowych książek, ale również doskonałą promocją czytelnictwa.

            Stoiska pełne różnorodnych tytułów zachęcały do przeglądania i zakupów. Atmosfera była pełna entuzjazmu.

            Celem naszego kiermaszu było nie tylko zaoferowanie uczestnikom możliwości poszerzenia swojej biblioteczki, ale także promowanie znaczenia czytania w życiu każdego człowieka. Książki są nie tylko źródłem wiedzy, ale również sposobem na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i empatii.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wsparcie tego wydarzenia oraz zaangażowanie w rozwój czytelnictwa w naszej społeczności szkolnej.

            Mamy nadzieję, że nasz kiermasz przyczynił się do wielu wspaniałych czytelniczych odkryć i zachęcił do regularnego sięgania po książki. Zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych inicjatyw promujących kulturę czytania!

          • II Powiatowe Rozgrywki Zawodowe

          •   W dniu 03.04.2024r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wierzchlesie odbyły się Powiatowe Rozgrywki Zawodowe skierowane do uczniów klas VII/VIII. Naszą szkołę reprezentował 3-osobowy zespół w składzie: Wiktoria Salejda, Bartłomiej Morka, Mikołaj Kapica.

              Głównym celem rozgrywek był rozwój kompetencji uczniów w zakresie wyboru dalszej ścieżku kształcenia, zgodnie z ich zainteresowaniami i szeroko rozumianymi możliwościami oraz integracja środowiska migracyjnego ze środowiskiem lokalnym. Powiatowe rozgrywki zawodowe miały też na celu kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji samodzielnych i grupowych, przełamywanie barier emocjonalnych i społecznych oraz rozwój kreatywności poprzez udzielanie odpowiedzi w sposób nieszablonowy, pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie własnych zainteresowań i uzdolnień.

              Czas spędzony podczas rozgrywek był formą zdrowej rywalizacji, współpracy, poznawaniu swoich predyspozycji, rozwijaniu talentów i umiejętności, ale przede wszystkim czasem spędzonym na dobrej zabawie

          • Zapraszamy do wsparcia Akcji "Gorączka Złota" organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż!

          • Z ogromną radością pragniemy Was zaprosić do udziału w akcji charytatywnej "Gorączka Złota", której organizatorem jest Wieluński Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża.

            Głównym celem Akcji jest nie tylko pozyskanie funduszy na wsparcie edukacyjne, ale także uaktywnienie i uwrażliwienie społeczeństwa na krzywdę drugiego człowieka oraz promocja idei wolontariatu.

            Akcja polega na zbieraniu jak największej ilości "złotych" monet o nominałach 1 grosz, 2 grosze i 5 groszy. Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Każda moneta, która zostanie przyniesiona do szkoły, przyczyni się do budowy lepszego jutra dla najbardziej potrzebujących.

            Termin zbierania monet upływa 20 maja, dlatego też zachęcamy do aktywnego udziału już teraz.

            Dziękujemy za Wasze serca pełne życzliwości i zaangażowanie w tę ważną inicjatywę!

          • WIELKANOCNY ZAJĄC... W BIBLIOTECE!

          • W poniedziałek, 25 marca szkolna biblioteka zorganizowała wyjątkowe wydarzenie, które wprawiło uczniów w prawdziwie wiosenny nastrój - poszukiwanie ukrytych jajek wielkanocnych!

            W  budynku szkoły ukryto jajka wielkanocne, a każde z nich zawierało w sobie zagadkę wiosenno-wielkanocną. Uczniowie, ruszyli w poszukiwaniu tych ukrytych skarbów. Atmosfera w szkole była niewiarygodnie ekscytująca - dzieci radośnie przeszukiwały każdy kąt. Kreatywne ukrycia sprawiły, że uczestnicy musieli zastosować wszelkie swoje umiejętności detektywistyczne, aby odnaleźć wszystkie skrywające się jajka.

            Nie byłoby to jednak tak zabawne, gdyby nie same zagadki! Każda z nich przynosiła uśmiech na twarzach dzieci, a ich rozwiązanie stanowiło nie lada wyzwanie. Wielkanocne hasła, zagadki związane z przyrodą budzącą się do życia wiosną, oraz ciekawostki o tradycjach świątecznych sprawiły, że uczestnicy mogli jednocześnie bawić się i uczyć.

            Najważniejszym jednak było zaangażowanie uczniów. Ich entuzjazm i determinacja w poszukiwaniu jajek oraz rozwiązywaniu zagadek były niesamowite. Widok dzieci współpracujących, wymieniających się pomysłami i wzajemnie wspierających się, aby odnaleźć wszystkie jajka, był niezwykle wzruszający. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i pozytywnej energii, wydarzenie to stało się ogromnym sukcesem!

            Na zakończenie tej wspaniałej przygody każdy uczestnik został uhonorowany słodkim upominkiem.

            Wydarzenie zorganizowane przez szkolną bibliotekę nie tylko przyniosło ogromną radość uczniom, ale także wzbogaciło ich wiedzę o tradycjach wielkanocnych i wiosennych. To piękny przykład na to, jak poprzez kreatywne zabawy można integrować społeczność szkolną i inspirować dzieci do nauki w sposób przyjemny i angażujący.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

          • Z przyjemnością informujemy, że uczniowie klasy 6 wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena, które odbyły się w naszej szkole. Dzień ten był pełen magii literatury i wyobraźni, która zaprowadziła nas w fascynujący świat stworzony przez mistrza fantasy.

            Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przywitania i krótkiego wprowadzenia w atmosferę, w jakiej stworzone zostały utwory Tolkiena. Następnie uczniowie zanurzyli się w niezwykłe opowieści, czytając fragmenty "Hobbita". Każdy z uczestników miał okazję przenieść się do fantastycznego świata śródziemia, gdzie toczyły się niezwykłe przygody hobbitów, elfów, krasnoludów i innych istot.

            Po czytaniu nastąpił czas na dyskusję, podczas której uczniowie mogli dzielić się swoimi wrażeniami, refleksjami i ulubionymi fragmentami twórczości Tolkiena. Wzbudziło to wiele emocji oraz przyczyniło się do rozbudzenia wyobraźni każdego z uczestników.

            Nie zabrakło również miejsca na podziwianie talentu Tolkiena jako pisarza i twórcy fantastycznych światów. Uczniowie poruszali kwestie związane z jego unikalnym stylem pisania oraz znaczeniem, jakie ma jego twórczość dla czytelników na całym świecie.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena były nie tylko okazją do zapoznania się z dziełami tego niezwykłego pisarza, ale również do wspólnego dzielenia się pasją czytania oraz czerpania inspiracji z literatury fantasy.

          • BAJKA O WIELKANOCNYM ZAJĄCZKU

          • W ostatnim przedświątecznym tygodniu odbyły się wyjątkowe spotkania czytelnicze dla uczniów klas 1 i 2 oraz dzieci z przedszkola. Podczas tych spotkań nasza bibliotekarka zaprosiła uczestników do magicznego świata bajek, opowiadając przy tym o tradycjach i zwyczajach związanych z nadchodzącymi świętami Wielkanocy.

            Dzieci z zapartym tchem wsłuchiwały się w opowieść, podziwiając kolorowe ilustracje i wciągającą narrację. Każdy moment był pełen emocji, a atmosfera napełniona była radością i oczekiwaniem na nadchodzące święta.

            Po magicznej podróży w opowieści o „Wielkanocnym zajączku”, bibliotekarka prowadziła dyskusję z dziećmi na temat tradycji i zwyczajów tego święta. Dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z rodzinnych obchodów. Był to także doskonały moment na poszerzanie wiedzy dotyczącej zwyczajów kulturowych związanych z Wielkanocą.

            Spotkania czytelnicze w naszej szkole i przedszkolu nie tylko rozwijają umiejętności czytelnicze dzieci, ale także budują więź z książkami oraz kształtują szacunek i zrozumienie dla kultury.

          • Witamy wiosnę w nietypowy sposób

          • 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia, zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki, uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Na korytarzu pojawiły się informacje na temat tego syndromu. Wszyscy uczniowie wzięli udział w IV Wirtualnym Biegu Kolorowych Skarpet 2024. Uczestnictwo w tym sportowym wyzwaniu to wsparcie działań pomocowych Fundacji Coś Dobrego, która pomaga dzieciakom ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii, organizuje zawody sportowe i wiele innych przedsięwzięć. Po biegu można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

          • Spotkanie czytelnicze z Mądrą Kurką

          • W czwartkowe przedpołudnie (14.03.2023 r.) dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w kolejnym spotkaniu czytelniczym, podczas którego wysłuchały opowieści o Mądrej Kurce. Bajka o małej, ale niezwykle mądrej kurce, rozbrzmiała w sali przedszkolnej, pozostawiając za sobą ślady mądrości i wzruszenia.

            W opowieści tej śledziliśmy przygody Mądrej Kurki, która znalazła kilka ziaren zboża. Zamiast zachować je dla siebie, postanowiła wykorzystać je na dobro innych. Rozpoczęła od wysiewu, aż po samodzielne upieczenie chleba. Ale to nie koniec historii! Mądra Kurka postanowiła się podzielić owocami swojej pracy z innymi zwierzętami: kaczką, kotem i świnką. Wspólnie cieszyli się smakiem upieczonego chleba oraz radością ze wspólnie spędzonego czasu.

            Najbardziej inspirującym momentem tej bajki było jednak to, gdy Mądra Kurka nie tylko dzieliła się chlebem, ale również chciała podzielić się swoimi umiejętnościami. Poprzez mobilizację swoich przyjaciół do wspólnej pracy, pokazała, że zjednoczenie sił może przynieść nie tylko pyszny chleb, ale także ogromną satysfakcję z działania na rzecz innych.

            Spotkanie czytelnicze nie tylko dostarczyło dzieciom wspaniałej rozrywki, ale również przyniosło ze sobą cenne przesłanie o wartości dzielenia się, współpracy i empatii. Bajka o Mądrej Kurce stała się okazją do refleksji nad sensem wspólnego działania oraz budowania relacji opartych na solidarności i życzliwości.

          • DZIEŃ KOBIET NA SPORTOWO? - DLACZEGO NIE!

          • W dniu 2 marca odbył się Towarzyski Turniej Piłki Siatkowej z okazji Dnia Kobiet, który zgromadził wielu entuzjastów sportu. W wydarzeniu wzięło udział 6 drużyn reprezentujących Wierzchlas, Wieluń, Opatów, Jaworzno, Przystajń i oczywiście Kraszkowice. Atmosfera była pełna radości i rywalizacji.

            Wszystkie zespoły rywalizowały na wysokim poziomie, ale nie tylko o zwycięstwo. Fair play było kluczowym elementem turnieju. Zawodnicy i zawodniczki nie tylko dążyli do zdobycia punktów, ale także dbali o szacunek i sportową postawę. To piękne przesłanie, szczególnie w dniu, w którym obchodzimy Dzień Kobiet.

            Po zaciętych pojedynkach, wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pucharami. To gest docenienia ich zaangażowania i pasji w grze. Każdy z zawodników i zawodniczek mógł poczuć się wyjątkowo.

            Propagowanie sportu jako sposobu na spędzenie święta było jednym z celów tego turnieju. Siatkówka to nie tylko rywalizacja, ale także zdrowa aktywność fizyczna, która integruje i przynosi radość. Wszyscy uczestnicy mogli poczuć, że sport to doskonały sposób na spędzenie tego wyjątkowego dnia.

            Dziękujemy wszystkim drużynom za udział w turnieju i za piękną atmosferę, jaką stworzyliście. To wydarzenie na pewno zostanie zapamiętane jako udane świętowanie Dnia Kobiet poprzez sport! 🏐🌸