• Podsumowanie akcji "ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH"

          • 2 października 2023r. odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie ubiegłorocznej oraz rozpoczęcie tegorocznej  akcji "ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH". 

            Uroczystość uświetnili znamienici goście: prekursor i pomysłodawca akcji ksiądz Ryszard Umański, delegacja z Ziemi Wileńskiej, Łódzki Kurator Oświaty oraz Dyrektor Delegatury w Sieradzu, władze powiatu wieluńskiego i Gminy Wierzchlas, dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych, lokalni przedsiębiorcy, sponsorzy, znaczne grono firm i pojedynczych osób gotowych nieść pomoc potrzebującym rodakom na Kresach Wschodnich.

            Część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły, Pana Jakuba Jurdzińskiego, Pani Sandry Pakuły oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca "Zduńskowolanie" pozwoliły porwać się pięknu i wyjątkowości folkloru naszego kraju.

            Uroczystość została zwieńczona wręczeniem podziękowań osobom zaangażowanym w akcję "ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH".

          • Moda na książkę!

          • Ratownicy Czytelnictwa

            #obszar1dzieci

            Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole odbyło się czytelnicze spotkanie z polską poezją dziecięcą. Uczniowie klasy czwartej zaprezentowali przed swoimi młodszymi kolegami utwory polskich poetów. Były to między innymi wiersze Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Janiny Porazińskiej, Agnieszki Frączek i  Joanny Papuzińskiej.

            Kulminacyjnym elementem tego wydarzenia był pokaz mody książkowej. Czwartoklasiści udowodnili, że moda na książkę nie przemija.


            Pani Dyrektor - Elżbieta Jajczak oraz Pani Wicedyrektor - Magdalena Zych, które uczestniczyły w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, skierowały do młodych artystów słowa uznania oraz zachęcały wszystkich uczestników tego wydarzenia do sięgania po książkę w każdej wolnej chwili, by książka była zawsze w modzie.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • ​Ratownicy Czytelnictwa

            #obszar1dzieci

            29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Pomysł powstał w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz zachęcanie dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz z najmłodszym pokoleniem.

            Data Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wybrana została nieprzypadkowo: 29 września 1882 roku urodziła się Janina Porazińska, jedna z najwybitniejszych polskich autorek piszących dla dzieci.

            W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu tegoroczną akcję czytelniczą "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury". Jest to wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach, a towarzyszące akcji misie są wspaniałymi słuchaczami bajek. Dlatego nie dziwi fakt, iż bajką rozpoczynającą tegoroczne spotkania czytelnicze była historia Złotowłosej i trzech misiów.

            Wspólne, głośne czytanie jest znakomitym sposobem na wdrożenie dziecka do świata książki, a teatr kamishibai w magiczny sposób otwiera drzwi do czytelniczego świata wyobraźni.

            Dla maluchów, którym czytano od pierwszych dni życia, książka zawsze będzie przedmiotem bliskim, a czas spędzany na lekturze – inwestycją w rozwój czy po prostu wartościową rozrywką.

            Przeczytana książka może także stanowić znakomity punkt startu do rozmów o otaczającym świecie, o innych ludziach, emocjach, potrzebach lub problemach.

            Czytajmy naszym najmłodszym codziennie.

          • "Ratownicy Czytelnictwa" w naszej szkole

          • W roku szkolnym 2023/2024 nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny uczestniczy w ogólnopolskim programie upowszechniania czytelnictwa, który działa w ramach Fundacji Powszechnego Czytania. Celem projektu jest budowanie wspólnoty osób, które wspierają się wzajemnie, podejmując różnorodne działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. O tym, że czytanie ma ogromny wpływ na nasz rozwój, ułatwia naukę, rozwija wyobraźnię, wiedzą chyba wszyscy. O tym, że łagodzi stres, pomaga nawiązać głębsze relacje z innymi ludźmi i - przede wszystkim - może sprawiać ogromną przyjemność, niektórych trzeba dopiero przekonać. Z głębokim przeświadczeniem, że każdy, absolutnie każdy, może pokochać książki, rzucamy czytelnictwu koło ratunkowe.

          • Program grantowy

          • W naszej szkole właśnie ruszył program grantowy mPotęga. To 6 spotkań w formie warsztatów, w których udział biorą chętni uczniowie z klas 4-6. Projekt nosi tytuł "Cel w matematyce niejedną ma drogę".

            W ramach pierwszych zajęć uczestnicy zapoznali się z chińską łamigłówką - tangramem. Z elementów kwadratu podzielonego na wielokąty można stworzyć wiele różnych figur. I takie było właśnie pierwsze zadanie. Ponadto należało porównać pola i obwody powstałych kształtów. Choć nie było to proste, uczniowie poradzili sobie znakomicie. A przy okazji dobrze się przy tym bawili.

            Już wkrótce przekażemy relację z kolejnego spotkania.

            Piotr Kotala

          • Piknik historyczny na przedwojennym poligonie

          • Dnia 22 września 2023 roku nasza szkoła, wraz z uczniami z terenu gminy, uczestniczyła w 9 Pikniku Historycznym, którego organizatorami byli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. 

            Rolę przewodnika i koordynatora pełnił wiceprezes stowarzyszenia pan Przemysław Bucki. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu starosty wieluńskiego pana Marka Kielera oraz wójta gminy Wierzchlas, pana Leszka Gierczyka, który pełnił rolę gospodarza terenu. 

            Miejscem zbiórki był parking w Krzeczowie, skąd wszyscy uczestnicy udali się w kierunku dawnej miejscowości Więcławy, na której terenie w 1937 roku została utworzona strzelnica wojskowa. Po dotarciu na miejsce i krótkiej pogadance o historii tego miejsca uczestnicy przeszli na linię umocnień z roku 1939 oraz na linie okopów z 1917 roku. Po powrocie na teren byłej strzelnicy uczniowie uczestniczyli w rzucie granatem ćwiczebnym, obsłudze CKM - u (ciężkiego karabinu maszynowego) z okresu II wojny światowej. Za pomocą detektora szukali także łusek oraz poznali "od środka" szpital polowy. Po atrakcjach związanych z tą swoistą lekcją historii wszyscy czuli się jak prawdziwi żołnierze i świadkowie wydarzeń z dawnych lat. To niezwykłe wydarzenie na długo zapadnie w pamięć młodych ludzi. 

          • Dolnośląski Festiwal Nauki 2023 - byliśmy tam!

          • 18 września 2023 r. uczniowie klasy 7 uczestniczyli w wyjeździe szkolnym do Wrocławia, podczas którego wzięli udział w wydarzeniach związanych z Dolnośląskim Festiwalem Nauki 2023, zorganizowanym w tym roku pod hasłem "NAUKA PORUSZA".

            Celem festiwalu jest edukacja oraz popularyzacja wiedzy i osiągnięć naukowych. Nasi siódmoklasiści uczestniczyli w warsztatach, które odbywały się na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w zajęciach na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

            Pierwsze warsztaty miały miejsce na Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Farmaceutycznym. Ich temat brzmiał: „Pierwszy krok do bycia naukowcem: Izolacja DNA”. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega izolacja DNA, która jest jednym z pierwszych kroków, jakie musi podjąć biolog molekularny, aby być w stanie rozpocząć badania naukowe. Nasi młodzi naukowcy dokonali izolacji DNA z owoców. Izolację przeprowadzili na dwa sposoby: pierwszy - przy wykorzystaniu odczynników laboratoryjnych, drugi - przy wykorzystaniu domowych środków kuchennych. Dzięki temu dowiedzieli się, że w prosty sposób mogą rozpocząć swoją przygodę z biologią molekularną, nawet w domowym zaciszu.

            Drugim etapem tej wycieczki edukacyjnej były warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Nauk Biologicznych i dotyczyły „(Nie)ziemskich bakterii”.

            Głównym tematem tych zajęć były ziemskie bakterie w kosmicznym środowisku, a każdy uczestnik mógł naocznie obserwować bakterie oraz wykonać posiew mikrobiologiczny.

            Kulminacyjnym punktem wyjazdu były zajęcia na Uniwersytecie Medycznym, gdzie uczniowie dowiedzieli się „Jak powstaje lek - od receptury aptecznej po tabletki drukowane 3D”.

            Podczas tych warsztatów siódmoklasiści zobaczyli w praktyce jak wygląda receptura apteczna, sami wykonali maści, obejrzeli i przygotowali materiały potrzebne do produkcji tabletek. Dowiedzieli się również, jak w przyszłości będzie mogło wyglądać wykonywanie personalizowanych leków. Ponadto w trakcie warsztatów projektowali kształt leku w programie graficznym, by w następnej kolejności dokonać wydruku na drukarce 3D.

            Dla naszych uczniów, wyjazd ten był wspaniałą okazją do poznania wielu tajników róznych dziedzin nauki oraz dał możliwość spotkania się z prawdiwymi ekspertami i pasjonatami w swoich dziedzinach.

          • Narodowe Czytanie 2023

          • Z wizytą u Korczyńskich i Bohatyrowiczów nad Niemnem.

            W piątek, 15 września 2023 r. w naszej placówce odbyło się szkolne Narodowe Czytanie utworu Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem".

            Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja organizowana przez prezydenta RP, której początek sięga 2012 roku. Głównym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

            "Nad Niemnem" wybrzmiało w murach naszej szkoły. Pani Dyrektor oraz młodzież odczytali fragmenty tegorocznej lektury. Zabrali słuchaczy między innymi do dworu Korczyńskiech, na pola Bohatyrowiczów wśród pracujących żniwiarzy, do parowu Jana i Cecylii oraz na mogiłę powstańców, która przywołując temat Powstania Styczniowego jest symbolem i fundamentem narodowej pamięci.

            To wydarzenie przypomniało nam, że literatura oprócz tego, że łączy ludzi, inspiruje do dalszego odkrywania naszego dziedzictwa kulturowego.

            Stało się także okazją, by po raz kolejny zachęcać młode pokolenie do sięgania po książkę, co uczynił nasz zaproszony na tę okazję gość - pani Mariola Kinas, której bardzo dziękujemy za obecność i uświetnienie naszego szkolnego Narodowego Czytania.

          • #BiegFairPlayPKOI 2023

          • W odpowiedzi na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny wziął udział w III edycji #BieguFairPlayPKOI, który odbył się w czwartek 14 września 2023 r. Celem akcji jest promocja wartości etycznych zarówno w sporcie jak i w życiu.

            Temu sportowemu wydarzeniu towarzyszyły zajęcia o charakterze edukacyjnym, które odbyły się zarówno przed biegiem jak i po jego zakończeniu. Radosny korowód biegaczy ruszył ulicami naszej miejscowości, by promować wartości fair play, a nad bezpieczeństwem całej akcji czuwała Policja.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

          • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

          • Zapraszamy serdecznie w poniedziałek 4 września na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024

            godz. 8.00 Msza św. w kościele w Kraszkowicach

            godz. 9.00 apel na sali gimnastycznej

                          Po apelu spotkanie z wychowawcami w salach:

            • klasa 1 s. 24 (piętro)  p.Katarzyna Aleksanderek 
            • klasa 2 s. 23 (piętro) p.Monika Bociąga
            • klasa 3 s. 21 (piętro) p.Magdalena Zych
            • klasa 4 s. 5 (parter) p.Piotr Kotala
            • klasa 5 s. 34 (piętro) p.Anna Bąk
            • klasa 6 s.4 (parter) p.Paulina Konieczna
            • klasa 7 s.10 (parter) p.Małgorzata Pietrus 

            Autobus szkolny - rano godz. 7.10 wyjazd z Kraszkowic do Kochlewa, Bronikowa i Krzeczowa

                                        powrót godz. 10.15 - 10.30 spod budynku szkoły

            Przedszkole czynne 6.30 - 16.00 (autobus powrotny dla przedszkolaków godz. 14.30)

             

          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • Nadeszła upragniona chwila dla wszystkich uczniów - zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła mała uroczystość, podczas której wręczono nagrody dla najlepszych uczniów oraz laureatów konkursów. Absolwenci klas ósmych otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej wraz z życzeniami powodzenia na dalszym etapie edukacji. 

            Był to czas podsumowań, gratulacji i podziękowań. Nie obyło się też bez uścisków, pożegnań i wzruszeń. 

            Wakacje czas zacząć......

          • CZYTANIE NA POLANIE

          • #czytanienapolanie

            W ostatnim tygodniu zajęć szkolnych mogliśmy się już poczuć jak na wakacjach. To wszystko za sprawą udziału naszej placówki w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI CZYTELNICZEJ "CZYTANIE NA POLANIE", która jest realizowana w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, a po książkę można sięgnąć w każdym miejscu i w każdej sytuacji.

            20 czerwca uczniowie zabrali do szkoły swoje ulubione książki, by w słonecznych okolicznościach przyrody oddać się lekturze oraz porozmawiać o korzyściach jakie wynikają z czytania.

            To czytelnicze wydarzenie było także okazją do podsumowania całorocznych działań uczniów klasy III w ich "Dzienniczkach Lektur", za co zostali nagrodzeni przez swoją wychowawczynię. 

            Na zakończenie spotkania młodzi czytelnicy zgodnie przyznali, że czytanie jest wspaniałą formą spędzania wolnego czasu, a książka jest jak najlepszy przyjaciel, który może być naszym codziennym towarzyszem.

             

            Przedszkolaki także miały swój udział w tej akcji.

            1 czerwca wspólnie czytaliśmy bajki wykorzystując do tego teatr kamishibai. A następnie nasi najmłodsi opowiadali o swoich czytelniczych zainteresowaniach i ulubionych książkach.

            "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”– Wisława Szymborska

          • Sukcesy młodych uczniów

          • 19 czerwca 2023r. odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego ”Maluj jak Jan Matejko” oraz wręczenie nagród w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Wieluniu.

            Ogromnie się cieszymy, ponieważ I miejsce w tym konkursie zdobyła praca wykonana przez uczennicę klasy 3, Wiktorię Piechotę. Naszą szkołę reprezentował jeszcze uczeń klasy 4, Kacper Ekiert.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Nasze przedszkole zwycięzcą akcji "Gorączka Złota PCK"

          • Uczniowie i przedszkolaki  naszego Zespołu uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji „Gorączka Złota PCK” , krótka polega na zbiórce „złotych” monet o nominałach 1, 2 i 5-groszowych. Dzięki zaangażowaniu darczyńców z całej Polski, drobne monety zamieniają się w „tony złota”, które pomagają najmłodszym, zapobiegają wykluczeniu społecznemu i stwarzają szansę na lepszy start w dorosłość. Środki zebrane podczas akcji przeznaczane są na pomoc dzieciom, dofinansowując między innymi: letni wypoczynek, ciepłe posiłki w szkołach, wyprawki szkolne, a także pomoce naukowe.

            Akcja „Gorączka Złota PCK” ma również wymiar edukacyjny. Poprzez akcję PCK promuje idee wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Większość wolontariuszy w „Gorączce Złota” to uczniowie pomagający swoim rówieśnikom. To właśnie aspekt edukacyjny – pokazanie jak drobny gest jakim jest zebranie garści „złotych monet” .

            Nasze przedszkolaki zdobyły I miejsce na szczeblu powiatowym i otrzymały nagrodę „Złotego Przedszkola".

            Serdecznie gratulujemy!