• Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu

          • Ratownicy Czytelnictwa

            #obszar1dzieci

            W środę (8.11.2023 r.), z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie czytelnicze, podczas którego dzieci wysłuchały opowieści o przygodach niesfornego krasnoludka, który zgubił swoją bajkę. - Czy ją odnalazł i kto mu w tym pomagał? - O to należy zapytać naszych milusińskich. Spotkanie zakończyło się testem ze znajomości bajkowych postaci, który przedszkolaki zdały śpiewająco, jak na prawdziwych znawców bajek przystało.

            BRAWO PRZEDSZKOLAKI!

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Świat bajek to miejsce, gdzie magia spotyka się z rzeczywistością, codzienność przeplata się z niesamowitymi przygodami. Wiadomo też, że jest on źródłem nie tylko rozrywki, lecz także inspiracji i edukacji wielu pokoleń.

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który obchodziliśmy w naszej szkole 7 listopada, wyruszyliśmy w podróż przez bajkową krainę, by świętować i celebrować to niezwykłe święto z kalendarza świąt nietypowych. Sale lekcyjne i szkolne korytarze wypełniły się uczniami, którzy w tym dniu przyszli do szkoły przebrani za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Uczniowie klas I, II i III z wielką radością uczestniczyli w świętowaniu, które specjalnie dla nich zostało zorganizowane na sali gimnastycznej. Rozpoczęła je opowieść o tym, czym zajmują się bajkowe postaci nocą w bibliotece, następnie dzieci odpowiedziały na szereg bajkowych zagadek, wykazując się ogromną wiedzą w tej dziedzinie. Punktem kulminacyjnym obchodów była dyskoteka i wspaniała zabawa.

            Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, iż ten listopadowy dzień stał się radosny, kolorowy … po prostu bajkowy!

          • #SzkołaPamięta

          • " A choć ich życia

            płomień zgasł,

            to myśli o nich

            są przecież w nas..."

                                              M. Czerkawska 

            We wtorek 7 listopada udaliśmy się z wizytą na miejscowy cmentarz. W ramach akcji "Szkola Pamięta" zapaliliśmy znicze na grobach osób związanych z naszą szkołą. 

            „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

          • Jesienne inspiracje

          • Ratownicy Czytelnictwa

            #obszar1dzieci

            W poniedziałkowy poranek (6.11.2023 r.) uczniowie klasy trzeciej promowali czytelnictwo jako formę wspaniałego odpoczynku od szarej jesiennej codzienności. Prezentując plakaty reklamujace ich ulubione książki, zachęcali swoich rówieśników do sięgania po ciekawą i wartościową literaturę.

          • Warsztaty mPotęga

          • Potrafi ktoś zgadnąć, do kogo należą te dłonie??? To nasi uczniowie na kolejnych warsztatach matematycznych zorganizowanych w ramach projektu mPotęga finansowanych przez mFundację. Tym razem zadaniem uczestników było stworzenie z gliny pojemników lub naczyń w kształcie walca, prostopadłościanu lub sześcianu. By stworzyć takie "dzieła" należało wykazać się nie tylko wiedzą matematyczną ale także kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Stworzone na zajęciach naczynia będą prezentami dla osób wybranych przez uczestników. Naszym wspólnym działaniom przyświeca motto, że matematyka nie musi być nudna.

            Piotr Kotala

          • Czytamy, bo lubimy!

          • Ratownicy Czytelnictwa

            #obszar1dzieci

             

            - Róziu, Róziu! – wołają: Hubert, Zdziś i Puszek. To Małe Misie z przedszkola, które lubią podróżować po świecie Wielkiej Literatury.  - Jakiej bajki wysłuchają dzisiaj nasze kochane dzieci? – dopytują.

            - To Wy nic nie wiecie? Milusińscy dowiedzą się, co słychać u Pinokia i sprawdzą, czy udało mu się zostać prawdziwym chłopcem – odpowiedziała uśmiechnięta Misia z biblioteki.

            Wszystko to miało miejsce w naszym przedszkolu 31 października. Podczas tego spotkania czytelniczegow teatrze kamishibai królowała baśń pt. „Pinokio”. Utwór ten, niesie ze sobą niezwykle wartościowy morał, z którego wynika, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, miłość czyni cuda, a w życiu warto kierować się uczciwością. Co zgoldnie potwierdziły przedszkolaki.

          • Planetarium

          • W piatek 27 października sala gimanstyczna zamieniła się w wielkie obserwatorium astrologiczne. Uczniowie mogli udać się w wirtualną podróż kosmiczną, poznać układ planet, zobaczyc jak zmieniają się pory roku i poznać tajemnice kosmosu. 

          • PRZERWA NA CZYTANIE

          • Ratownicy Czytelnictwa

            #obszar1dzieci

            #obszar2nauczyciele

            W tym roku nasz Zespół po raz drugi wziął udział IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pod hasłem „Przerwa na Czytanie”. Działania te są realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Kampanii Społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Głównym celem bicia rekordu jest przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że … „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodycz, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem...” (Kornel Makuszyński).

            „Przerwa na Czytanie” podobnie jak rok temu odbyła się 26 października. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna, która czytała na korytarzu, na świetlicy, w bibliotece i w salach lekcyjnych. W tym dniu każda poza czytelnicza była dozwolona, więc czytano na stojąco, na siedząco, a nawet na leżąco.

            Swój udział w biciu rekordu miały też nasze kochane przedszkolaki, którym czytały ich panie wychowawczynie, a także zaproszeni rodzice.

            Czytajmy jak najczęściej!

          • DZIEŃ PIŻAMY

          • W piątek 20 października strojem obowiązującym w naszej szkole była piżama. Dlaczego akurat ta część garderoby? – Ponieważ jest to standardowe ubranie chorych dzieci. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Dlatego, aby okazać nasze wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom dziś zmieniliśmy nasze codzienne ubranie na piżamę.

          • Ślubowanie klasy pierwszej

          • 18 października 2023r. to ważna data dla uczniów klasy pierwszej. Tego dnia bowiem nastapiło uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej w Kraszkowicach. Zaproszeni rodzice, nauczyciele oraz starsi uczniowie bacznie przyglądali się występom pierwszaków. 

          • Lubimy czytać!

          • Ratownicy Czytelnictwa

            #obszar1dzieci

             

            - Co najbardziej lubią przedszkolaki? – pytają Małe Misie ze Świata Wielkiej Literatury mieszkające w przedszkolu.

            - Oczywiście bajki, a najlepiej te czytane i opowiadane – odpowiada Misia Rózia, która już na stałe zagościła w bibliotece i z radością odwiedza młodych czytelników.

            Dlatego w środę, 11 października w naszym przedszkolu odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze. Tym razem w repertuarze teatru kamishibai była bajka pt. „Jak Leon polubił siebie”. Bohaterem opowiadania jest kameleon Leon, który ma swoje marzenia i pasje. Ma także swoje zmartwienia, a największym z nich jest to, że Leon nie lubi siebie. Na szczęście dzięki przyjaźni odkrywa, że najpiękniej jest być sobą, czyli kimś wyjątkowym.

            Przedszkolaki wiedzą, że wszystkie są WYJĄTKOWE!!!

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • We wtorek, 10.10.2023 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, które dla społeczności szkolnej są bardzo ważnym wydarzeniem. Wybory poprzedziła kampania wyborcza, podczas której kandydaci na przewodniczącego SU prezentowali swoje programy, kusili przedwyborczymi obietnicami, ale także wykazali się zapałem do pracy na rzecz szkoły.

            W dniu głosowania każdy uczeń otrzymał przygotowane specjalnie na tę okazję karty do głosowania, by oddając głos, wziąć udział w lekcji demokracji, jaką są wybory do SU.

            Po podliczeniu głosów przez Komisję Wyborczą okazało się, że Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Filip Poziemski z kl. 7, Zastępcą Przewodniczącego SU – Michał Grenda z klasy 6, a Sekretarzem SU wybrano Zofię Ptak z kl. 5.
            Opiekunami SU zostały: pani Katarzyna Aleksanderek i pani Monika Bociąga.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Zdrowe śniadanie

          • Uczniowie klasy pierwszej na lekcjach rozmawiali na temat zdrowego odżywiania, poznali czym zajmuje się dietetyk oraz wskazywali zdrowe produkty. Podumowaniem zajęć było samodzielne wykonanie sałatki owocowej i jej degustacja. Na lekcji plastyki stworzyli również plastelinowe owoce i warzywa, które ozdabiają salę lekcyjną.