wycieczki
NASZE WĘDRÓWKI
PO POLSCE16 czerwca 2010 r.
WYCIECZKA DO KRAKOWA
26 maja 2009 r.
WYCIECZKA DO ŁODZI
26 maja 2009 r.
WYCIECZKA
do Biskupina, na Ostrów Lednicki i do Gniezna
16 czerwca 2008 r.
WYCIECZKA
do Wrocławia
5 czerwca 2008 r.
WYCIECZKA
po Załęczańskim Parku Krajobrazowym
4 czerwca 2008 r.
WYCIECZKA
do Łodzi
3 czerwca 2008 r.
WYCIECZKA
do Warszawy
26 maja 2008 r.
WYCIECZKA
do Tarnowskich Gór
Podczas wyprawy do Tarnowskich Gór zwiedzaliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz zabytkową Kopalnię Kruszców Srebra i Ołowiu. Ta wycieczka pozwoliła nam zapoznać się z historią dawnego ośrodka górnictwa rud ołowiu, srebra i żelaza. Podczas wyprawy w tamte tereny ponadto dotarliśmy do multikina w Katowicach, gdzie oglądaliśmy film w technice trójwymiarowej pt. "Morskie potwory".18 czerwca 2007 r.
WYCIECZKA
do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia
Wycieczka ta miała charakter pielgrzymki uczniów klasy drugiej i ich rodziców. Była dziękczynieniem za sakrament I Komunii Świętej. Pielgrzymi udali się do Wadowic - rodzinnej miejscowości Karola Wojtyły oraz do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie modlili się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym.1 czerwca 2007 r.
WYCIECZKA
w Góry ŚwiętokrzyskieW roku szkolnym 2006/07 nadszedł czas na Góry Świętokrzyskie. Po drodze trafiliśmy do Chęcin, gdzie znajdują się pozostałości zamku. Wdrapaliśmy się na udostępnioną do zwiedzania wieżę, z której podziwialiśmy okolicę. Następnie przejechaliśmy do Jodłowego Dworu. Mimo niesprzyjającej pogody podreptaliśmy na Święty Krzyż (inne nazwy Łysa Góra, Łysiec)- wys.595 m n.p.m. Na szczycie zobaczyliśmy skalne rumowisko charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich tzw. gołoborze. W drodze podziwialiśmy las jodłowo-bukowy oraz telewizyjną stację przekaźnikową o wysokości 157 m. Na zakończenie tej części wycieczki weszliśmy do środka opactwa pobenedyktyńskiego założonego przez Bolesława Chrobrego, gdzie przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus. W podziemiach kościoła oglądaliśmy zmumifikowane zwłoki Jeremiego Wiśniowieckiego. Ostatnia część wycieczki to wyprawa do czasów dinozaurów. Pomógł nam w tym Bałtowski Park Jurajski. Mogliśmy w nim podziwiać rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymałych zwierząt naturalnej wielkości. Był to najciekawszy punkt wycieczki. Zdjęcia z tego wypadu możecie pooglądać w zakładce Album fotograficzny.4 marca 2005 r.
WYCIECZKA
do Krakowa i Wieliczki
W następnym roku kontynuowaliśmy wędrówkę po dawnych stolicach Polski. Tym razem trafiliśmy do królewskiego miasta Krakowa. Zobaczyliśmy krakowski Rynek Główny z Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Przespacerowaliśmy się traktem królewskim na Wawel. Druga część wycieczki to zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce ze słynną kaplicą św. Kingi.
24 września 2004 r.
WYCIECZKA
do Biskupina i Gniezna
O wiele łatwiej zrozumieć niektóre fakty historyczne, jeżeli miejsca z nimi związane zobaczy się na żywo. Tak było w przypadku Biskupina i Gniezna. Wszyscy wiedzą, że to ostatnie miasto było pierwszą stolicą Polski. Wyprawa do Wielkopolski rozpoczęła się od przejażdżki kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina z krótkim postojem w Wenecji (niestety nie tej we Włoszech). Z okien wagonika mogliśmy podziwiać stare parowozy i lokomotywy w Muzeum Kolei Wąskotorowej. Wkrótce dotarliśmy do Biskupina, gdzie odbywał się X Festyn Archeologiczny pod hasłem "Celtowie lud Europy". W czasie festynu obserwowaliśmy pokazy walk, lepienia glinianych naczyń, wypieku chleba, wytwarzania ozdób i narzędzi rolniczych. Oczywiście wstąpiliśmy do biskupińskiej chaty, gdzie oglądaliśmy wnętrze z narami, paleniskiem i narzędziami rolniczymi naszych praprzodków. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gnieźnie. Wstąpiliśmy do katedry, w której przechowywane są relikwie św. Wojciecha-biskupa zamordowanego przez pogańskich Prusów, wykupionego przez Bolesława Chrobrego. To właśnie przed katedrą stoi pomnik tego władcy.
8 - 9 czerwca 2004 r.
WYCIECZKA
w Karkonosze
Karpacz -Szklarska PorębaKarkonosze to kolejne pasmo górskie poznawane przez nas. Bazą wypadową był Karpacz. To z tej miejscowości udaliśmy się na podbój Śnieżki - najwyższej góry. Najpierw wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Kopę, potem drogą obok Domu Śląskiego weszliśmy na wysokość 1603 m n.p.m. Tu podziwialiśmy słynne latające talerze, czyli obserwatorium meteorologiczne, kaplicę św. Wawrzyńca, górskie schronisko oraz panoramę Karkonoszy. Wracaliśmy szlakiem prowadzącym obok symbolicznego cmentarza ludzi gór, gdzie znajduje się kilkadziesiąt tablic poświęconych przewodnikom, GOPR-owcom, strażnikom, którzy zginęli tragicznie w górach. Mijaliśmy też Wodospad Łomniczki oraz schronisko. Po powrocie z gór - wieczorem szaleliśmy na letnim torze saneczkowym na Kolorowej. Drugi dzień to zwiedzanie drewnianej świątyni Wang (zbudowanej bez użycia gwoździ) oraz wyprawa na górę Chojnik, gdzie znajduje się zamek księcia Bolka II. Dzień zakończył się pobytem w Szklarskiej Porębie i podziwianiem pięknego Wodospadu Kamieńczyk.13 maja 2004 r.
WYCIECZKA
do Wrocławia
Wrocław to piękne miasto, przyciąga do siebie studentów, młodych ludzi i wielu turystów. Określane jest miastem ponad 100 mostów. Cały tonie w zieleni i najpiękniej wygląda wiosną, o czym mogliśmy się osobiście przekonać w 2004 r. Podczas tej wyprawy oglądaliśmy słynny obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka- Panoramę Racławicką. Przedstawia ona bitwę pod Racławicami podczas insurekcji kościuszkowskiej. Potem przechadzaliśmy się alejkami Ogrody Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Pięknie kwitły różnorodne odmiany rododendronów. Z ogrodu przespacerowaliśmy się do wrocławskiej katedry. Następnie przenieśliśmy się do Parku Szczytnickiego z Ogrodem Japońskim. Wieczór spędziliśmy w Centrum Handlowym Korona i oglądaniu filmu w Multikinie.
29 września-1 października 2003 r.
WYCIECZKA
w Bieszczady
SolinaW polskich górach jest cudownie, chociaż przy ich poznawaniu czasami nie sprzyja pogoda. Tak było podczas wyprawy w Bieszczady. To ona pokrzyżowała nam szyki i najdalej wysunięte na wschód góry poznawaliśmy głównie przez szybę busa. Ale to była najdłuższa do tej pory wyprawa. Trwała aż trzy dni! Najpierw spacerowaliśmy po zaporze wodnej na Zalewie Solińskim, potem pływaliśmy po nim stateczkiem, a na koniec wędrowaliśmy wzdłuż brzegu w Polańczyku. W drugim dniu zaplanowana była wspinaczka na Połoniny, ale ulewny deszcz zniweczył plany. Stąd zapadła decyzja, że najpierw poobcujemy ze sztuką ludową w galerii Zdzisław Pękalskiego, a potem zrobimy rundę dużą pętlą bieszczadzką. Po drodze byliśmy pod pomnikiem ku czci żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza poległych w walkach z UPA w Baligrodzie oraz w byłej cerkwi w Czarnej, a na koniec w Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.
Trzeci dzień to powrót do domu. Ale po drodze wstąpiliśmy do Łańcuta - do Zamku Lubomirskich i Potockich. Tu podziwialiśmy dawną rezydencję magnacką, pełne przepychu sale i inne pomieszczenia, oranżerię, stajnie i wozownię.
2-3 czerwca 2003 r.
WYCIECZKA
w Tatry
Zakopane
Podczas wędrówek po polskich górach nie mogło zabraknąć Tatr. 16 uczniów i dwóch opiekunów udało się do Zakopanego zaraz po Dniu Dziecka. Najpierw nogi zaniosły nas nad najsłynniejsze jezioro górskie Tatr - Morskie Oko. Po drodze podziwialiśmy Wodogrzmoty Mickiewicza. Dwudziestokilometrowa wędrówka i dość długa podróż do Zakopanego totalnie nas wymęczyła, ale wieczorem na kwaterze było jeszcze góralskie pieczenie kiełbasek na ognisku. Drugiego dnia udaliśmy się do Doliny Kościeliskiej, gdzie weszliśmy do Jaskini Mroźnej.
26 września 2002 r.
WYCIECZKA
na Górę św. Anny i do OpolaPodczas wycieczki dotarliśmy na Górę św. Anny do kościoła klasztornego, gdzie podziwialiśmy figurkę św. Anny - babci Jezusa, wysłuchaliśmy historii powstania sanktuarium i obejrzeliśmy grotę lurdzką. Potem udaliśmy się do kamieniołomu, gdzie oglądaliśmy amfiteatr wykuty w skałach oraz Pomnik Czynu Powstańczego (na pamiątkę III powstania śląskiego) zaprojektowany przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Druga część wycieczki miała miejsce w Opolu. Tu dwie godziny spędziliśmy w Muzeum Wsi Opolskiej - skansenie, w którym umieszczono chałupy, stodoły, spichlerze, młyn, kościół, szkołę i inne budowle z terenu Opolszczyzny. Ostatnim punktem programu wycieczki było obcowanie ze zwierzętami dopiero co odnowionego po powodzi opolskiego zoo.12 czerwca 2002 r.
WYCIECZKA
w Beskid Śląski
Ustroń, Wisła, Szczyrk
Wycieczka w Beskid Śląski zapoczątkowała cykl wędrówek po polskich górach. Uczestniczyło w niej 47 uczniów z klas III-VI. Najpierw udali się do Ustronia, gdzie wjechali wyciągiem na Czantorię, potem przez Przełęcz Beskidek zeszli do Wisły. Tu mogli podziwiać ryneczek rodzinnego miasta Adama Małysza. Potem dotarli do Wisły Czarne, aby na tamie obserwować połączenie Białej i Czarnej Wisełki, które dają początek naszej największej rzece. Wyprawa zakończyła się w Szczyrku.
17 maja 2000 r.
WYCIECZKA
do Krakowa i Pieskowej Skały
Podczas wyprawy do Krakowa zwiedzaliśmy wzgórze wawelskie. Weszliśmy do katedry na Wawelu, podziwialiśmy nagrobki królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta w Kaplicy Zygmuntowskiej, weszliśmy na wieżę, gdzie oglądaliśmy Dzwon Zygmunta oraz zeszliśmy do podziemia katedry, gdzie w krypcie św. Leonarda znajdują się groby królewskie oraz nagrobki zasłużonych Polaków, m.in. Władysława Sikorskiego, Tadeusza Kościuszki i Józefa Poniatowskiego. Obowiązkowym punktem zwiedzania Krakowa był Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza oraz Sukiennice na Rynku Głównym i wysłuchanie hejnału mariackiego. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o Ojcowski Park Narodowy, gdzie podziwialiśmy Maczugę Herkulesa oraz zamek w Pieskowej Skale będący niegdyś siedzibą rodu Szafrańców.
21 kwietnia 2000 r.
16 kwietnia 2004 r.
WYCIECZKI
do Tarnowskich Gór
Podczas wyprawy do Tarnowskich Gór zwiedzaliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz zabytkową Kopalnię Kruszców Srebra i Ołowiu. Ta wycieczka pozwoliła nam zapoznać się z historią dawnego ośrodka górnictwa rud ołowiu, srebra i żelaza. Podczas drugiej wyprawy w tamte tereny ponadto dotarliśmy do multikina w Katowicach, gdzie oglądaliśmy film w technice trójwymiarowej pt. "Cybernetyczny świat".