• aktualności

        • ROK SZKOLNY 2023/2024

           

          „Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie…”.

          Jim Trelease

           

          Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

          Kształtowanie młodego człowieka poprzez książki stanowi niezwykle trudne zadanie. W celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce oraz wspierania i rozwijania zainteresowań czytelniczych powstał Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Z przyjemnością chcielibyśmy poinformować Państwa, że nasza szkoła, po złożeniu wniosku o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek, otrzymała dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, na zakup nowości wydawniczych. Dzięki czemu wzbogaciliśmy zasoby naszej szkolnej biblioteki. Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość i wykształcenie, a książka jest jednym z najważniejszych środków przekazywania wiedzy. Dlatego zachęcajmy je do częstego sięgania po książki. Niech Internet nie będzie jedynym źródłem wiedzy i rozrywki. Postarajmy się o wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawmy, aby książki kojarzyły się z rzeczą przyjemną. W dobie komputeryzacji i rozwoju cywilizacyjnego, telewizja, Internet i smartfony stały się zarówno dla dzieci jak i młodzieży ważnym aspektem spędzania wolnego czasu i główną formą relaksu. Pochłaniają one mnóstwo czasu i grożą uzależnieniem. Natomiast czytanie rozwija sferę intelektualną, pamięć i wyobraźnię, wzbogaca wartość i zasób słownictwa, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny, wyrabia wrażliwość, odpręża, uspokaja. Zbyt rzadkie sięganie przez dziecko po książkę oraz niedoskonalone umiejętności techniczne czytania (szybkość czytania i rozumienie tekstu), zabijają w nim przyjemność obcowania z literaturą i będzie miało negatywny wpływ na jego dalszą edukację.

          Szanowni Państwo! Nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. A wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

           

           

           

           Zasady korzystania z biblioteki publicznej w okresie epidemii.

          1. Na terenie biblioteki obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub innych  zabezpieczeń oraz dezynfekowanie rąk płynem antybakteryjnym.

          2. Jednocześnie w pomieszczeniu może przebywać maksymalnie 2 Czytelników w odległości przynajmniej 2 metry od siebie.

          3. Zwracane książki należy odłożyć w wyznaczone przez bibliotekarza miejsce. Oddane książki i czasopisma zostaną poddane tygodniowej kwarantannie i w tym okresie nie będą mogły być wypożyczone.

          4. Czytelnia biblioteki jest nieczynna do odwołania.

          5. Czytelnicy mogą wcześniej zarezerwować książki telefonicznie       (512 699 163).

           

           

           

          14 października 2020 r. obchodzimy

          Ogólnopolskie Urodziny Misia Książkowego

           

          Z tej okazji Szkolna Biblioteka ogłasza konkurs plastyczny

          „Miś z książki”

          Konkurs skierowany jest do uczniów klas I - III

          Miś od wielu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy im w codziennym życiu, dzieląc z nimi chwile radości i smutku.

          Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek.

           

          Wymogi dotyczące prac:

          • Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego Misia z książki  – bohatera literatury dziecięcej.
          • Uczestnicy konkursu wykonują prace wybranymi przez siebie technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, itp.).
            • Format prac jest dowolny.
            • Prace powinny być wykonane indywidualnie i samodzielnie przez dzieci.
            • Każdy uczestnik powinien dostarczyć jedną pracę.
            • Do zgłoszonych prac muszą zostać dołączone oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych (załącznik nr 1 – do odbioru w  Bibliotece).

          Każda praca musi być opisana metryczką – na odwrocie pracy:
          imię i nazwisko autora pracy, klasa, tytuł książki, z której Miś pochodzi.

          Termin dostarczenia prac:

          Prace należy składać w Bibliotece Szkolnej
           

          Informacja

          W związku z dołączeniem do udziału w konkursie

          klasy 4 termin składania prac zostaje wydłużony

          do 23 października 2020 r.

           

           

           

           

          29 września 2020 r.

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzimy 29 września. Idea wydarzenia ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom.

          Nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny również świętował ten dzień. Przedszkolaki oraz klasy I – III gościły u siebie panią bibliotekarkę – Marzenę Jaszczak.

           

           

          5 września 2020 r. przypadła 9. edycja ogólnopolskiej akcji - Narodowe Czytanie. W tym roku w całym kraju wybrzmiały fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna”.

          Nasza Szkoła również oddała się lekturze klasyki polskiej literatury, jaką jest „Balladyna”. Pozwoliło to zatrzymać się na chwilę i oddać wspólnej refleksji nad przesłaniem tego utworu, będącego wyrazem wiary autora w sprawiedliwość, która zawsze winna zatriumfować.

           

           

           

          10.05.2020r. - Co roku od kilku lat Stowarzyszenie   Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach od 8 - 15 maja Tydzień Bibliotek. Tegoroczna akcja trwa pod hasłem "Zasmakuj w bibliotece". A dlaczego warto zasmakować w bibliotece. W uzasadnieniu wyboru hasła czytamy:

          "Zasmakuj w bibliotece, bo z książką warto się delektować, smakować słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości - Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla Was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy..."

          Ta ogólnopolska akcja na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zainteresowanie książką szerokich kręgów społecznych oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

          Ten Tydzień przypada na czas ograniczonego działania naszej biblioteki i dlatego nie mogę zaprosić Was do biblioteki, aby wspólnie uczcić to wydarzenie. Ale mam nadzieję, że w trakcie tej przerwy przeczytaliście niejedną książkę.  Może pochwalicie się jaką książkę przeczytaliście. Zachęćcie swoich kolegów i koleżanki do jej przeczytania. Napiszcie krótką notatkę na ten temat i prześlijcie na adres: filia.kraszkowice@wp.pl 

          Ciekawe teksty zamieścimy na stronie naszej szkoły w zakładce biblioteka. M.K.

          6.03.2020 r. - Konkurs czytelniczy dla klas 5a i 5b.

          26.02.2020 r. - W minionym tygodniu trwał "Tydzień kociej literatury". Zwieńczeniem tej czytelniczej akcji były zajęcia w klasie 3. Uczniowie wspólnie z wychowawczynią klasy panią Katarzyną Aleksanderek przygotowali głośne czytanie książki "O kocie, który zgubił dom". Podczas zabawy ruchowej naśladowali kocie ruchy, mruczeli do piosenki "Wlazł kotek na płotek". Po spotkaniu wykonali piękne kocie prace plastyczne, które można oglądać na korytarzu szkolnym. Zdjęcia w albumie. M.K.

          17.02.2020 r. - W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Kota. To corocznie obchodzone święto, ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, uwrażliwić ludzi na często trudny koci los, nieść pomoc wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.  W bibliotece trwa tydzień kociej literatury. Na wystawce wyłożone zostały książki poświęcone kotom, które są ulubionymi bohaterami książek dzieci i młodzieży. Z książek emanuje miłość do tych zwierząt, szacunek i troska o nie.

          Z bogatej kolekcji polecam książkę Renaty Piątkowskiej pt.  "Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach". To nie bajki, to prawdziwe, zaskakujące, tajemnicze historie opisane przez autorkę.

          Drugą pozycją, którą polecam to książka Ewy Nowak pt. "Kot, który zgubił dom". Podczas dramatycznej przeprawy z Iraku do Europy pewnej rodzinie ginie ukochany kot. W towarzyszącym podróży zmieszaniu odzyskanie pupila wydaje sie niemożliwe. Czy na pewno? Ta poruszająca historia opowiada o wzajemnym przywiązaniu człowieka i zwierzęcia, a także o ludziach dobrej woli, bez których nie byłoby szczęśliwego zakończenia. M.K.

          25.11.2019 r. - Dzień Pluszowego Misia w bibliotece. Kilkanaście zdjęć w albumie. M. K.

           30.10.2019r. - Bibliotekarka włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Wspólnie z przedszkolakami, uczniami, wychowawcami zapaliła znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników przedszkola i szkoły na parafialnym cmentarzu w Kraszkowicach.  M.K.

           23.10.2019r. - Kiermasz książek. Zachęcam wszystkich uczniów, rodziców do zakupu książek po bardzo atrakcyjnych cenach. Kiermasz odbywa się w "Kąciku czytelniczym" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraszkowicach i ma na celu promocję książek i zachęcanie do czytania. Kiermasz prowadzony jest we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Żychlinie. ZAPRASZAM. M.K.

            04.10.2019r. - Noc Bibliotek z goblinami. Relacja w zakładce Aktualności na stronie szkoły. M.K.


          . 30.09.2019r. - Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchlesie była sponsorem spotkania autorskiego ze Zbigniewem Masternakiem, które odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraszkowicach. Więcej w zakładce Aktualności. M.K.

           20.09.2019r. - "Kącik czytelniczy" w szkole w piątkowy poranek odwiedzili wspólnie z wychowawczynią najmłodsi uczniowie szkoły - pierwszoklasiści. Z zaciekawieniem wysłuchali informacji bibliotekarki o przepisach i zasadach obowiązujących w bibliotece. Głodni czytania wypożyczyli pierwsze książeczki do domu. M. K.

          11.09.2019r. - Ruszamy z kolejną edycją akcji "Mała książka - wielki człowiek". Więcej na ten temat w zakładce "Aktualności". M. K.

          11.9.2019r. Wizyta drugoklasistów z wychowawcą w bibliotece szkolnej i publicznej. Podczas wizyty uczniowie zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi  w bibliotekach, poznali regały z książkami  z których mogą korzystać, warsztat bibliotekarza. M.K.

          9.09.2019r. - W poniedziałkowy poranek biblioteka włączyła się w szkolną akcję głośnego czytania polskich nowel w ramach 8 edycji projektu "Narodowe Czytanie". W tym roku para prezydencka w porozumieniu z literaturoznawcami wybrała osiem polskich nowel, które reprezentują różne epoki i style - od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne. Są to teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość, które uczą nas, że nie wolno nam tracić wrażliwości na ludzką krzywdę, że powinniśmy być szlachetni i nie zapominać o naszej historii. Uczniowie czytali nowelę "Dym" Marii Konopnickiej i "Sachem" Henryka Sienkiewicza. M.K.

           02.09.2019r. - Witam wszystkich w nowym roku szkolnym i zapraszam do biblioteki szkolnej i publicznej. 

          27.05.2019r. - W tym roku Gminny konkurs plastyczny pod hasłem "Plakat promujący książkę i bibliotekę" organizuje Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Mierzycach. Konkurs przebiega w dwóch kategoriach wiekowych",  kl. 1-4 i 5-8 i 3 gimnazjum. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania, promocja biblioteki, przybliżenie wiedzy na temat plakatu, jako formy sztuki użytkowej, rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych. Nasi uczniowie przygotowali 17 prac plastycznych. Szkolna komisja konkursowa wyłoniła po trzy prace z każdej grupy wiekowej zgodnie z regulaminem gminnego konkursu i przekazała je do Organizatora. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 3. czerwca 2019r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mierzycach. Pozostałe prace tworzą galerię na korytarzu szkolnym.  M.K.

          24.05.2019r. - Konkurs plastyczny o powstaniu Łodzi rozstrzygnięty. Wiecej w zakładce Aktualności. M.K.

          29.04.2019r. - Konkurs recytatorski dla klasy 1. "Julian Tuwim - czarodziej słów". Więcej w zakładce Aktualności.

           26.04.2019r. - Konkurs plastyczny "Ballada o Januszu i Sarze".  Legenda o Łodzi. Pod takim tytułem Biblioteka Pedagogiczna Filia w Wieluniu zachęca uczniów z klas 5-8 do udziału w konkursie. Konkurs zorganizowany jest z okazji obchodów 100-lecia województwa łodzkiego. Celem konkursu jest kształtowanie postaw lokalnego patriotyzmu poprzez szerzenie  wiedzy o Łodzi, promowanie czytelnictwa, inspirowanie do pracy twórczej i pobudzanie wyobraźni. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej inspirowanej Legendą o powstaniu Łodzi - "Balladą o Januszu i Sarze". Tekst ballady można przeczytać na stronie internetowej lub otrzymać w bibliotece. Prace należy oddać do dnia 9. maja do biblioteki lub nauczycielowi plastyki w szkole pani A. Paruch. Zachęcamy do udziału w konkursie. M.K.

          29.03.2019r. - Podsumowanie I edycji programu "Mała książka - wielki człowiek". Więcej w zakładce Aktualności. M.K.

          22.03.2019r. - Wizyta u przedszkolaków. W piątkowy poranek przedszkolaków odwiedziła bibliotekarka M. Kinas. Przyniosła ze sobą magiczną drewnianą skrzynkę - teatrzyk kamishibai. Zaprezentowała  historyjkę obrazkową "Przygody pingwina Pingo. Nieznośne śmieci w oceanach". Te zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom, jak wiele śmieci, pływa w naszych stawach, rzekach, morzach i oceanach, jak bardzo zaśmiecona jest nasza planeta. Kilka zdjęć w albumie. M.K.

          28.02.2019r. - W tym dniu w Bibliotece Pedagogicznej w Wieluniu odbył się finał II etapu Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". Więcej w zakładce Aktualności na stronie szkoły. M. K.

          31.01.2019r. - Przeprowadzony test kwalifikacyjny w ramach IV Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników" wyłonił zwycięzców, którzy wezmą udział w etapie powiatowym. Więcej w zakładce Aktualności, a zdjęcia foto w albumie. M. K.

          25.01.2019r. - I etap konkursu w ramach Wielkiej Ligi Czytelników dobiega końca. 8 uczniów z klas 1- 4 i 9 uczniów z klas 5 - 6 zdobyło po sześć sprawności czytelniczych, które pozwalają im wziąć udział w teście kwalifikacyjnym do II etapu - powiatowego. Test odbędzie się 30. stycznia 2019r. (środa) o godz. 10.45. M.K.

          14.12.2018r. - Biblioteka przyłączyła się do IV Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". M.K.

          27.11.2018r. - Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszędzie królowały misie. W przedszkolu, w szkole można było spotkać misie małe, duże, bure, kolorowe. Biblioteka wspólnie z przedszkolakami, uczniami z klasy 1, 2, 6 i ich wychowawcami przygotowała i przeprowadziła misiowe święto pod hasłem "Dziś u nas rządzi miś". W bibliotece z tej okazji została przygotowana gazetka i wystawka misiowych lekturek.  Więcej w zakładce Aktualności, a zdjęcia w albumie. M.K.

          20.11.2018r. - Bibliotekarka włączyła się w akcję charytatywną i patriotyczną dla dzieci z Wileńszczyzny. Więcej o akcji w zakładce Aktualności. M.K.

          19.10.2018r. - NOWOŚCI, NOWOŚCI książkowe w bibliotece. Każdy coś znajdzie dla siebie. Zapraszam.  M.K. 

          16.10.2018r. - Październik to Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. W bibliotece została wykonana gazetka i wystawka książek poświęcona zwierzętom w literaturze. Bibliotekarka również włączyła się wspólnie z Samorządem Uczniowskim, SKO, PCK w akcję pomocy dla zwierząt w schronisku w Szczytach i pomocy zwierzętom leśnym w Leśnictwie Mierzyce. Więcej o akcji w zakładce Aktualności. Zdjęcia w albumie. M.K.

          09.10.2018r. - Biblioteka Publiczna Filia w Kraszkowicach, która realizuje  program "Mała książka - wielki człowiek" gościła na zajęciach czytelniczych przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraszkowicach wraz z wychowawcami. Była to grupa trzylatków i czterolatków. Grupa trzylatków została zgłoszona do programu "Mała książka - wielki człowiek" i prawie już wszystkie dzieci zostały czytelnikami biblioteki i odebrały swoje Wyprawki Czytelnicze. 

          Podczas spotkania bibliotekarka zapoznała dzieci z biblioteką, zaprezentowała im japoński teatrzyk papierowy - kamishibai - w którym dzieci wysłuchały baśń Hansa Christiana Andersena "Brzydkie kaczątko". Kami - papier, shibai - teatr, to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania lub opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę - butai - która pełni funkcję sceny. Były również zabawy ruchowe, zagadki i na koniec słodki poczęstunek. Kilka zdjęć w albumie fotograficznym. M. K. 

          03.10.2018r. - Od połowy września ruszyła druga odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek", którą koordynuje Instytut Książki przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ta akcja dedykowana jest dzieciom trzyletnim i ich rodzicom. Ma zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Pierwsze wiersze dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. W Wyprawce jest również książeczka dla rodziców pt. "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka". Ta broszura informacyjna przypomina o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiada skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. M.K.

          04.10.2018r. - Trwa Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem " Książka to przyszłość". M.K.

          20.09.2018r. - Spotkanie z teatrzykiem kamishibai. Kamishibai (po japońsku kami - papier, shibai - teatr) to teatrzyk papierowy, obrazkowy. Służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Uczniowie klasy 1  wysłuchali baśni H. CH. Andersena "Brzydkie kaczątko", z kolei uczniowie kl. 4b tą techniką czytania poznali bajkę A. Puszkna "O rybaku i złotej rybce". W czasie zajęć uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, księgozbiorem dla dzieci, z działem lektur. Kilka zdjęć w albumie.M. K.

          11.09.2018 - Narodowe Czytanie "Przedwiośnia". To już siódma edycja Narodowego Czytania dzieł z klasyki literatury polskiej. W tym roku  Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zaprosił do wspólnego czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Biblioteka włączyła się w obchody tej akcji. Więcej o przeprowadzonej akcji w zakładce "Aktualności". M.K.

          Rok szkolny 2018/2019

          11.06.2018r. - Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla klasy 1 pod hasłem "Przeczytaliśmy - namalowaliśmy". Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej do przeczytanej baśni H. Ch. Andersena "Brzydkie kaczątko". Uczniowie pod kierunkiem Pani Kasi wykonali piękne prace, które przez kilkanaście dni prezentowane były na korytarzu szkolnym. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Bartłomiej, drugie Amelka, a trzecie Urszula. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe, dyplomy, pozostali drobne nagrody rzeczowe. M. K. 

          09.06.2018r. - Noc Bibliotek  "RzeczpospoCzyta". To już czwarta edycja coraz popularniejszej akcji, która odbywa się w bibliotekach. My też do niej dołączyliśmy. O przebiegu akcji można przeczytać w zakładce Aktualności, a kilka zdjęć znajduje się w albumie. M. K.

          08.06.2018r. - Akcja "Jak nie czytam, jak czytam". Po raz kolejny włączyliśmy się w tą akcję, której celem było reklamowanie bibliotek szkolnych, publicznych i innych instytucji, którym na sercu leży pokazanie, że książka i czytanie to bardzo ważna sprawa. Więcej o akcji w zakładce Aktualności, a zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          29.05.2018r. - "Dla Niepodległej"- pod takim tytułem Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Kraszkowicach zorganizowała w szkole Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Uczestnikami byli uczniowie z pięciu szkół podstawowych z terenu Gminy Wierzchlas. Więcej o konkursie w zakładce Aktualności. Zdjęcia w albumie fotograficznym i na stronie Urzędu Gminy. M.K.

          16.05.2018r. - W Tygodniu Bibliotek wychowawczyni klasy1 i biblioteka ogłosiły konkurs plastyczny dla uczniów klasy 1 pod hasłem "Przeczytaliśmy - namalowaliśmy". Uczniowie zmierzyli się z baśnią H. CH. Andersena "Brzydkie kaczątko". "(DO)Wolność Czytania"-hasło tygodnia -  tej baśni polegała na tym, że uczniowie oprócz czytania tekstu, wysłuchali również bajki muzycznej o perypetiach kaczątka. Po omówieniu lektury wykonali piękne prace nawiązujace do lektury różnymi technikami. Wkrótce ogłoszenie wyników konkursu. M. K.

          16.05.2018r. - Zakończył się Tydzień Bibliotek.10 maja 2018r.  grupa miłośników rowerów, książek i biblioteki wzięła udział w rajdzie rowerowym pod hasłem "Z książką i rowerem przez gminę Osjaków i Wierzchlas" w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy bibliotekarz". Organizatorem rajdu była Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchlesie i Filia w Kraszkowicach. Wspólnie z czytelnikami z Wierzchlasa zwiedziliśmy bibliotekę i gminny ośrodek kultury w Osjakowie, zintegrowaliśmy się z czytelnikami Ziemi Osjakowskiej na pikniku, który gospodarze przygotowali i nas super ugościli. Zdjęcia w albumie.  M. K.

          "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA"- pod takim hasłem będzie przebiegał tegoroczny XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który rozpocznie się 8 maja w Święto Bibliotekarzy i Bibliotek, a zakończy się 15 maja.  Jak należy rozumieć to hasło -w dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook). (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Hasło nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. M. K.

          24.04.2018r. - W tym dniu odbyły się zajęcia w kl. 4. Uczniowie obejrzeli film "Wychowanie przez czytanie", który przekazała nam  Fundacja "Cała Polska Czyta Dzieciom". Pod koniec lekcji bibliotekarka zareklamowała uczniom książkę o treściach patriotycznych Jerzego Ciechanowskiego pt. "Mam gen wolności", przeczytała fragment tekstu mówiący o utworzeniu Konstytucji 3 Maja. M. K.

          23.04.2018r. - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji biblioteka przygotowała okolicznościową gazetkę i wystawkę nowości książkowych. W klasie 4 bibliotekarka przeprowadziła krótką pogadankę o idei tego święta, uczuliła uczniów na przestrzeganie znaku "copyright". M. K.

          04.04.2018r. - W bibliotece trwał "Tydzień książki detektywistycznej". Uczniowie mogli obejrzeć bogatą wystawkę książek z wątkami kryminalnymi, zostać detektywem rozwiązując zagadkę, której bohaterem była książka Martina Widmarka "Tajemnica biblioteki". M. K.

           06.03.2018r. - Uczniowie klasy 3a z wizytą w Bibliotece Publicznej Filia w Kraszkowicach. Tym razem uczniowie pracowali przy komputerach. Poznali edukacyjny program komputerowy "Logopedia", który zawiera wiele atrakcyjnych ćwiczeń, gier i zabaw dla dzieci. M. K. 

           02.03.2018r. - UWAGA ! KONKURS !

          Regulamin konkursu dla klasy 4-5-6

          Organizatorem konkursu jest biblioteka.

          1. Konkurs czytelniczy przeznaczony jest dla uczniów klas 4-5-6.

             2. Celem konkursu jest zachęcenie Was do czytania

              czasopisma "Victor Junior".  Jest to dwutygodnik

            edukacyjny, który dostarczy Wam wielu ciekawych   

          informacji z różnych dziedzin wiedzy, a także jest    

          źródłem doskonałej rozrywki.    

          3. Konkurs będzie trwał od 1. marca do 15. czerwca 2018r.

          4. Aby wziąć udział w konkursie należy wypożyczać kolejne

              numery czasopisma "Victor Junior". W każdym z nich

          znajdziecie kartkę z pytaniami na które należy udzielić odpowiedzi.   

                       5. Kartkę z odpowiedziami należy podpisać i złożyć

          w bibliotece w ciągu czterech dni (4) od chwili wypożyczenia czasopisma.    

          6. W ostatnim tygodniu przed wakacjami bibliotekarka

          dokona podsumowania konkursu i wręczy nagrody.    

                                                                                Bibliotekarka                                                       

           26.02.2018r. - "Jak zbudowana jest książka?", to temat lekcji bibliotecznych przeprowadzonych przez bibliotekarkę w klasie 3a i 3b. Uczniowie poznali krótką historię książki, dowiedzieli się co to jest wyklejka, obwoluta, trzon książki, jakie elementy zawiera karta tytułowa książki, do czego potrzebny jest spis treści. Na koniec uczniowie utrwalili wiadomości rozwiązując kartę pracy. M. K.

           16.02.2018r. - 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Aby zainteresować całą społeczność szkolną tym tematem biblioteka przygotowała plakat, gazetkę i wystawkę książek poświęconą naszym kochanym kociakom. M. K. 

            24.01.2018 r. - Bibliotekarka i opiekunka świetlicy p. A. Bąk przeprowadziły wspólne zajęcia w świetlicy szkolnej dla uczniów przebywających po zajęciach dydaktycznych. Tematem tych zajęć było bezpieczeństwo w czasie zimy. Efekt - wykonanie plakatu "Kodeks postępowania w czasie zimy" i zaprezentowanie go na korytarzu szkolnym. M. K. 

          19.01.2018 r. - W bibliotece została przygotowana gazetka i wystawka  książek znanej autorki Ireny Landau, która od ponad 50 lat uczy i bawi swoimi opowiadaniami i powieściami dzieci i młodzież. Warto przeczytać takie pozycje jak : "Uszy do góry!", "Witaj córeczko", "Jest OK", "Ostatnie piętro", "Superdziadek", "Kto to widział!", "Jaś i zaczarowany przyjaciel". M. K. 

          17.01.2018 r. - "Czas tak szybko ucieka, a przed nami tyle książek..." to tytuł plakatu, który bibliotekarka przygotowała i wystawiła na sztaludze na szkolnym kokorytarzu. Tym działaniem zachęcała uczniów do czytania książek. M. K.

          2018 rok

           18.12.2017r. - Konkurs czytelniczy w klasie 3a o tytuł "Klasowego  Mistrza Złotego Języka". 

           29.11.2017r. - W bibliotece publicznej w Kraszkowicach odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą.

          24.11.2017r. - Biblioteka kolejny raz włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada. Więcej o imprezie w zakładce Wiadomości, a zdjęcia w albumie. M.K.

          08.11.2017r. - O naszych dokonaniach w październiku - Miesiącu Bibliotek Szkolnych -  można przeczytać na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu w zakładce "Nowatorstwo pedagogiczne". M. K.

           31.10.2017r. - Miesiąc książki przyrodniczej biblioteka zakończyła gazetką i wystawką książek pt. "W różnych krainach Polski". Dzięki różnym formom pracy w październiku - Miesiącu Bibliotek Szkolnych bibliotekę odwiedziło wielu uczniów, poznali nowości zakupione do biblioteki szkolnej, wiele książek przyrodniczych zostało wypożyczonych. Biblioteka po raz drugi włączyła się wspólnie z SU, SKO i PCK w zbiórkę karmy, kocy, zabawek dla zwierząt ze schroniska w Szczytach. M. K.

          30.10.2017r. - W tym dniu kącik czytelniczy odwiedzili z wychowawczynią uczniowie klasy 1. Interesowały ich książki z bajkami i baśniami. Pani Kasia przeczytała im tekst baśni o Jasiu i Małgosi. Uczniowie z przejęciem słuchali o przygodach dzieci i złej babie. Do głośnego czytania wychowawczyni klasy wybrała książkę Władysława Kopalińskiego pt. "125 baśni do opowiadania dzieciom". Ta książka i wiele innych, które dzieci poznały podczas tych zajęć  zostały zakupione  ze środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. M. K.

          26.10.2017r. - W klasie 3b odbył się konkurs o tytuł Klasowego Mistrza Pięknego Czytania. W pierwszym etapie wzięli udział wszyscy uczniowie. Do etapu finałowego zakwalifikowało się sześcioro uczniów. Byli to: Pola Głowinkowska, Majka Głowinkowska, Kinga Wawrzak, Kajetan Borgul, Dominik Szafran i Bartosz Wróbel. Konkurs poprzedzony był krótką prezentacją multimedialną o psie rasy bernardyn, którą przygotowała i zaprezentowała bibliotekarka. Finaliści pięknie przeczytali wskazane przez jury fragmenty książki Toma Justyniarskiego pt. "Psie troski czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca" o suczce Betty ze schroniska i jej przyjacielu Adasiu. Wygrała Pola Głowinkowska, która zdaniem jury - p. Agaty Ruchniak mamy jednej z uczennic, Natalii Wujec- przedstawicielki kl. 3 a i p. Katarzyny Aleksanderek najlepiej się zaprezentowała. Otrzymała dyplom, nagrodę książkową, a pozostali uczniowie klasy nagrody pocieszenia. Uczniów do konkursu przygotowała wychowawczyni p. Halina Kotala. Zmagania finalistów konkursu obserwowali uczniowie z klasy 3a, którzy również na początku grudnia przystąpią do konkursu o tytuł Klasowego Mistrza Czytania.  Zdjęcia w albumie. M. Kinas

           13.10.2017r. - Październik to również Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Tym razem w bibliotece można obejrzeć gazetkę i wystawkę książek poświęconą zwierzętom. Zaglądający do szkolnej książnicy uczniowie mogą obejrzeć książki o tej tematyce zakupionych w ramach wsparcia finansowego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wkrótce odbędzie się "Konkurs Pięknego Czytania" w kl. 3 b. Uczniowie poznają bohatera książki Toma Justyniarskiego "Psie troski czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca".  M. K.

           10.10.2017r. - Kącik czytelniczy odwiedzili uczniowie kl. 4 z nauczycielem przyrody p. K. Lewandowską. Motywem przewodnim zajęć były książki przyrodnicze z motywem lasu, a szczególnie atlasy, przewodniki o grzybach. Uczniowie wzięli udział w błyskawicznym konkursie pod hasłem "Jaki to grzyb?" . Konkursowym grzybem był podgrzybek brunatny zwany potocznie śniaczkiem. Prawie wszyscy uczniowie udzielili prawidłowej odpowiedzi. Nagrodę książkową wylosowała Wiktoria Fuks.  Zdjęcia w albumie.  M. K.

          02.10.2017r. - Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Na ten miesiąc biblioteka zaplanowała kilka przedsięwzięć promujących bibliotekę i czytelnictwo. Motywem przewodnim są książki przyrodnicze. M. K.

          29.09.2017r. - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Biblioteka i świetlica szkolna przyłączyły się do Ogólnopolskiej akcji Głośnego Czytania, która trwa od 2001 roku, a ogłoszona została przez Polską Izbę Książki. Z tej okazji uczennice z klasy 4 głośno czytały fragmenty książki Lucyny Krzemienieckiej "Z przygód krasnala Hałabały" młodszym kolegom z klasy 1 i 3, którzy przebywają po zajęciach dydaktycznych w świetlicy. Kilka zdjęć w albumie. M. K.

          28.09.2017r. - Relizujemy projekt - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020, którego celem jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Zakupiono 326 pozycji książkowych. Połowa tych książek już trafiła na półki w bibliotece, a pozostałe woluminy są w toku opracowania. Z tymi książkami, ktore są na półkach w bibliotece i na wystawkach zapoznali się uczniowie z klasy 1, 4, i 7, którzy byli we wrześniu na zajęciach w bibliotece oraz odwiedzający bibliotekę. Bibliotekarka wykonała także i wyeksponowała na korytarzu szkolnym plakat odnośnie programu i zalet czytania książek.  M. K.

          Witam wszystkich Czytelników biblioteki w nowym roku szkolnym 2017/2018.

           

          06.06.2017 r. - Informacje o akcji Noc Bibliotek ukazały się na stronie Radia Ziemi Wieluńskiej i niezależnym portalu powiatu wieluńskiego Webiko oraz portalu Noc Bibliotek. M. K.

           02.06.2017 r. - Noc Bibliotek pod hasłem "Czytanie porusza" za nami. Kwitnące w ogrodach kolorowe irysy stały się motywem przewodnim tego wydarzenia, które miało miejsce wieczorem w bibliotece publicznej w Kraszkowicach. Uczestnikami byli uczniowie ze szkoły. Poruszyła ich krótka opowieść bibliotekarki o holenderskim malarzu od autoportretów, słoneczników, irysów, żółtego pokoju, gwiaździstej nocy czyli Vincencie van Goghu. Przez cały czas podążaliśmy jego śladami. Czytaliśmy książkę "Kamil i słoneczniki, oglądaliśmy album z jego obrazami, rysowaliśmy autoportrety, na koniec powstało kilka pięknych prac z irysami. Warto było poznać tego malarza, który za swojego życia sprzedał tylko jeden obraz. Kilkanaście zdjęć w albumie. M. K.

          01.06.2016 r. - O godz. 10.00  przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem " Jak nie czytam, jak czytam". Tę akcję promuje czasopismo "Biblioteka w Szkole". Celem akcji jest promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Uczniowie  klasy 2a, 2b i 3 na miejsce wspólnego czytania i manifestowania zamiłowania do książek wybrali plac zabaw obok szkoły. Czytali na koniku, huśtawkach, zjeżdżalni, drążkach, ławkach. Chwalili się swoim kolegom jakie książki czytali, a na koniec aktywni czytelnicy otrzymali nagrody książkowe, które ufundowała biblioteka. Akcję zakończyliśmy głośnym okrzykiem: Nikt nie czyta? My czytamy ! Zdjęcia w albumie. M. K.

           25.05.2017r. - W tym dniu gościły w bibliotece pięcio i sześciolatki z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach. Zostali zabrani również w kosmiczną podróż, tym razem przez uczennice kl. 3, które uczęszczają na dodatkowe zajęcia biblioteczne. Starsze koleżanki czytały im fragmenty książki pt. " Dzieci Pana Astronoma" i zaśpiewały piosenkę "Kosmiczna przygoda". Parę zdjęć w albumie. M. K.

          23.05.2017 r. - Co to jest Kosmos, Układ Słoneczny, planety, czym zajmuje się astronom, to zagadnienia, które poznali uczniowie klasy 2 a, na zajęciach w bibliotece publicznej w Kraszkowicach. A okazją do zorganizowania tej lekcji był Światowy Dzień Kosmosu, który przypada 21. maja. Głównym celem tego święta jest upamiętnienie wydarzeń związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej. Uczniów wraz z  wychowawczynią panią Anią Paruch bibliotekarka zabrała również w kosmiczną podróż z bohaterami książki Grażyny Bąkiewicz "Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia". Podczas wizyty, młodych czytelników, bibliotekarka oprowadziła  po bibliotece, opowiedziała o swojej pracy, zachęciła do częstych odwiedzin i korzystania z jej zbiorów. Zdjęcia w albumie. M.K.

          11.05.2017 r. - "Odjazdowy Bibliotekarz" to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy, sympatycy książek i rowerów organizują rajdy rowerowe po okolicach, zwiedzają biblioteki, aktywnie spędzają czas w gronie osób o podobnych pasjach. Do biblioteki w Kraszkowicach zawitali "Odjazdowi Bibliotekarze" z bibliotek z Osjakowa i Wierzchlasa. Wokół biblioteki i w bibliotece zrobiło się kolorowo, głośno i gwarnie. Powitaliśmy ich piosenkami w wykonaniu naszych uczennic Natalii Kałuzińskiej i Darii Zych, wierszem, zagadkami literackimi, które przygotowała Czytelniczka Magdalena Zych. Wspólne śpiewanie piosenek "Czerwone jabłuszko" i "Płynie Wisła, płynie" zintegrowało wszystkich uczestników spotkania. Nie zabrakło poczęstunku. Na koniec na parkingu przed biblioteką odbyły się konkurencje sprawnościowe, w których główną rolę pełniły książki i rowery. Polecamy takie spotkania. Zdjęcia w albumie.M. K.

          21.04.2017 r. -  W piątkowy poranek w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone obchodom Roku Rzeki Wisły. Wzięli w nim udział uczniowie kl. 5, uczniowie kl. 2b z wychowawcą panią Haliną Kotala, przewodnicząca Rady Rodziców pania Ania Fuks, nauczyciel języka polskiego pani Paulina Konieczna, bibliotekarka. Podczas zajęć odbył się dla uczniów kl. 5  finał klasowego konkursu recytatorskiego "Płynie Wisła, płynie". Zwyciężyła Daria Zych. Był quiz o rzece Wiśle, zabawy z mapą i inne. Kilkanaście zdjęć w albumie fotograficznym. M. K.

          05.04.2017 r. - Wspólne zajęcia bibliotekarki i wychowawcy klasy 5 Pana Dariusza Janika. To była ciekawa lekcja, której celem było zachęcenie uczniów klasy 5 do czytania książek. Uczniowie zaprosili na zajęcia Panią nauczycielkę z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach - Panią Madgalenę Zych, która przeczytała im fragment swojej ulubionej książki - "Trzej muszkieterowie" A. Dumasa. Uczniowie pochwalili się swoim kolegom, jakie książki ich interesują, co czytają,  poznali tytuły książek zaprezentowane na wystawce przez bibliotekarkę. Na koniec lekcji wykonali plakat, na którym znalazły się  tytuły książek i ich autorzy. Plakat na sztaludze wyeksponowali na korytarzu szkolnym. Zdjęcia w albumie. M. Kinas

          03.04.2017 r. - Wizyta starszaków z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach w filii.  Ale było fajnie. Znowu bawiliśmy się skarpetkami. Przedszkolaczki poznały bohaterów książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. Wiele frajdy sprawiły im zabawy z kolorowymi skarpetkami: były rzuty do celu, składanie do pary, wieszanie skarpetek na sznurku. Każdy przyszły i obecny już czytelnik opuścił bibliotekę z zakładką do książki. M. K.

          30.03.2017 r. - Nowości, nowości, nowości wydawnicze w bibliotece! Zdjęcia w albumie. M. K. 

          29.03.2017 r. - "Randka w ciemno z książką". Bibliotekarka wspólnie z opiekunem  świetlicy panią Kasią Aleksanderek przeprowadziła w świetlicy szkolnej zajęcia czytelnicze dla uczniów. Randkowaliśmy z książką J. Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześć lewych)". Nie zabrakło również stosu skarpetek, które stały się inspiracją do różnych zabaw. M.K.

          08.12.2016 r. - Kolejne nowości w bibliotece. Każdy coś dla siebie znajdzie. Młodszym dzieciom polecam książkę Katarzyny Zychla "Tosia na Wyspie Zapomnianych Bajek", starszym książkę "Osamotniony ryś" Anieli Cholewińskiej - Szkolik. Więcej o nowościach w zakładce "Nowości", a kilka zdjęć w albumie.M. K.

          25.11.2016 r. - Światowy Dzień  Pluszowego Msia. Bibliotekę odwiedzili w tym dniu uczniowie z kl. 2 a i uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej. Przynieśli ze sobą pluszowe misie, obejrzeli gazetkę i wystawkę książek z misiowymi lekturkami, wysłuchali fragmentu książki o Kubusiu Puchatku, tańczyli przy muzyce z pluszakami na gazecie. Na koniec w świetlicy pod okiem pani Ani Paruch i pani Pauliny Koniecznej wykonali papierowe miśki. M. K. 

          22.11.2016 r. - Spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk. Pisarką, aktorką, tancerką, obywatelką Australii. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy drugiej, trzeciej i sześciolatki z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach. Zdjęcia w albumie. M. K.

          14.11.2016r. - Tym razem uczniowie przebywający po zajęciach dydaktycznych w świetlicy szkolnej randkowali z książką pt. "Moje prawa ważna sprawa" A. Czerwińskiej - Rydel i R. Piątkowskiej, która została zakupiona w ramach programu "Książki naszych marzeń". To zbiór szesnastu niedługich opowiadań dla dzieci nawiązujących do Konwencji Praw dziecka. Bibliotekarka przeczytała opowiadanie pt. "Kucyk Pony", które uzmysłowiło dzieciom, że także dzieci chore lub niepełnosprawne mają też prawo do nauki i zabawy, przebywania wśród rówieśników. Natomiast pani Kasia Aleksanderek przeprowadziła bardzo ciekawe zabawy integrujące grupę dzieci. Najbardziej uczniom spodobały się masażyki. Uczniowie pod okiem pani Kasi  narysowali laurki dla swoich kolegów, z których stworzyli 2 kolaże przyjaźni. Zdjęcia w albumie. M. K.

          09.11.2016r. -  W szkole odbyło się spotkanie z ilustratorką książek dla dzieci Joanną Zagner - Kołat. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 5 i 6 z opiekunami. Ilustrowanie książek jest jej pasją życiową i sposobem na życie. Opowiedziała uczniom między innymi jak powstają ilustracje do wydawanych książek i skąd czerpie swoje pomysły. Uczniowie zobaczyli oryginalne prace ilustratorki, zanim jeszcze trafią do książki. Aktywnie włączyli się do tworzenia rysunków na rysownicy, a na zakończenie spotkania sami wykonali ilustracje do odczytanego fragmentu książki, które to autografem opatrzyła sama ilustratorka. Sponsorem  spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchlesie. Trochę zdjęć w albumie. M. K.

          21.10.2016r.  - Zabawy literacko - ruchowe z lekturą "O psie, który jeździł koleją" w kl. 3. Więcej informacji w kalendarium wydarzeń. M. K. 

          29.09.2016r. - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przyłączyliśmy się do tej corocznej akcji. Nauczyciele  w klasach, na korytarzu, w świetlicy głośno czytali uczniom fragmenty książek otrzymanych w ramach programu "Książki naszych marzeń". Dorośli czytajcie głośno swoim pociechom. M. K.

          22.09.2016r. - "Randka w ciemno z książką" - co miesiąc lub częściej pod takim hasłem odbywać się będą zajęcia czytelnicze dla uczniów przebywających w świetlicy szkolnej po zajęciach lekcyjnych. Dzisiaj byli to uczniowie z klasy 2 i 3 (13). Randkowaliśmy z książką Janiny Porazińskiej pt. "Kichuś majstra Lepigliny". Uczniowie poznali autorkę, wysłuchali fragmentu książki, poznali inne książki pisarki, obejrzeli wystawkę glinianych mis, dzbanków. Za tydzień obejrzymy przezrocza z tą fantastyczną baśnią i ulepimy gliniane lub plastelinowe Kichusie. Organizatorki: bibliotekarka i opiekun świetlicy pani Paulina Konieczna. M. K.

          10.06.2016r. - Happening przed budynkiem szkolnym pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam", w którym wzięli udział uczniowie z klas 1, 2, 3 i 5 z nauczycielami. Pomysłodawcą była redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".

          04.06.2016r. - "Dobre maniery na co dzień", pod takim hasłem odbyło się w bibliotece popołudniowo - wieczorne spotkanie uczniów z klas 4,5,6 (8) w ramach akcji Noc Bibliotek. Wspólnie miło spędziliśmy czas wśród książek, bawiliśmy sie na świeżym powietrzu, po przygotowanych i zjedzonych  przez siebie kanapkach wróciliśmy przed zmrokiem do domów. M. K.

          23.05.2016r. - Zbiory biblioteki powiększyły się o kolejne 75 nowości wydawniczych. Zapraszam i polecam. M. K.

          18.05.2016r. - W tym dniu do szkoły przybyły panie z Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych na spotkanie poświęcone "Ptakom naszej okolicy". Spotkanie przygotowały Pani dyrektor A. Kucharczyk, Mariola Kinas - bibliotekarka, H. Kotala - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. O imprezie można przeczytac i obejrzeć galerię zdjęć na stronie Radia Ziemi Wieluńskiej, stronie internetowej Sieradzkich Parków Krajobrazowych oraz naszej w zakładce wiadomości. M. K.

          11.05. 2016r. - Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8 - 15 maja Tydzień Bibliotek. Głównym celem tego programu jest podkreślenie roli czytania i biblioteki w poprawie jakości życia, edukacji, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa, zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza. Nasza biblioteka również włączyła się w obchody tego Tygodnia. Bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. 1 z wychowawczynią H. Kotala, obejrzeli scenkę pod hasłem "Moda na czytanie" w wykonaniu uczniów z kl. 3 uczęszczających na dodatkowe zajęcia w bibliotece. Pan D. Janik nauczyciel wychowania fizycznego i opiekun świetlicy przeczytał uczniom książkę "Lenka i magiczne drzewo" I.Landau, uczniowie złożyli także przyrzeczenie, że będą rycerzami książek i przyjacielami biblioteki. Na koniec bibliotekarka najaktywniejszym czytelnikom wręczyła nagrody książkowe, zakładki do książek. Nie zapomniała o cukierku. Zdjęcia w albumie fotograficznym.

          20.04.2016r. - Uczciliśmy Rok Henryka Sienkiewicza. Więcej o imprezie w zakładce wiadomości.

           

          Konkurs o życiu i twórczości H. Sienkiewicza

          dla klas 4 - 6

           

          Cele konkursu:

          > popularyzacja wiedzy na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza wśród uczniów,

          > kształtowanie umiejętności kojarzenia autora z jego utworami,

          > kształtowanie umiejętności pracy w zespole,

          > uczczenie 100. rocznicy śmierci  pisarza.

          Regulamin

          1. Organizatorem konkursu jest dyrektor szkoły, nauczyciel języka polskiego, bibliotekarka.

          2. Każdy uczeń z klas 4,5,6 otrzyma zestaw pytań do konkursu z odpowiedziami.

          3. Zadaniem każdego ucznia będzie przyswojenie wiadomości ze znajomości życia i twórczości pisarza.

          4. Konkurs przebiegać będzie w dwóch etapach.

          5. I etap przeprowadzony będzie w każdej klasie w formie testu.

          6. Do II etapu kwalifikuje się po trzech uczniów z każdej klasy, którzy otrzymają najwięcej punktów za test pisemny.

          7. Etap finałowy - ustny - odbędzie się podczas apelu poświęconemu H. Sienkiewiczowi w połowie kwietnia.

          8. Zwyciężcą zostaje drużyna z największym dorobkiem punktów.

          9. Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy.

           

            06.04.2016r. - Uczniowie klasy 3 wzięli udział w zajęciach pod hasłem "Zabawy literackie z lekturą pt. "Kajtkowe przygody". Zabawy obejmowały: rozwiązywanie krzyżówki, odpowiedzi na pytania w grupach, konkurs plastyczny, quiz bocianowy. Uczniowie podzieleni na 4 grupy podczas tych zabaw zdobywali punkty. Zwyciężyła grupa 4: Bartek, Mateusz, Julia, Wojtek.  Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe pozostali nagrody pocieszenia. Nagrodę książkową za krzyżówkę otrzymała Milena, za konkurs plastyczny Julia, Paulina i Mateusz.  Najwięcej emocji wzbudziła zabawa w łowienie rybki przez bociany, w które wcielili się wszyscy uczestnicy zajęć. W naszych zabawach wzięły udział pani Beata Wypych i pani Joanna Kałuzińska , mamy uczniów klasy 3. Gorąco im dziękujemy za udział w naszych zmaganiach i za słodkości. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły bibliotekarka i wychowawczyni pani A. Paruch. Zajrzyjcie do albumu fotograficznego. M.K.

          30.03.2016r. - Kolejne spotkanie na "czytającym dywanie". Tym razem uczniowie  klasy1 wysłuchali bajki pt. "O rybaku i złotej rybce", którą głośno przeczytała Pani Magdalena Zych. Po krótkiej pogadance na temat przeczytanej książki, P. Magda przeprowadziła zabawę ruchową z chustą animacyjną. Dzieci łowiły złote rybki i wypowiadały po cichu swoje marzenia. Otrzymały obrazki do pokolorowania z motywem rybki. Obejrzały również krótką prezentację multimedialną o złotych rybkach w przyrodzie, którą przygotowała i zaprezentowała bibliotkarka. Pod koniec spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Moja zakładka do książki". Uczniowie otrzymali dyplomy, a nagrodę książkową wylosowała Carmen.

          Zachęcam uczniów do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem "Ptaki wokół nas". Organizatorem konkursu jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Po więcej informacji zapraszam do biblioteki. M. K.

          16.02.2016r. - Rok Henryka Sienkiewicza. W ferie w Filii w Kraszkowicach odbyły się zajęcia poświęcone temu pisarzowi. Uczennice z klasy 4 i 6 (4) poznały najważniejsze informacje z życia pisarza, nowelkę "Janko Muzykant", wykonały plakat na temat przeczytanej książki. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          Konkurs plastyczny dla  uczniów klasy 1

          „ Moja zakładka do książki”

           

          Cele konkursu:

          rozbudzenie zainteresowań czytelniczych

          <  pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci

          < kształtowanie poczucia estetyki

          < doskonalenie sprawności manualnych

          < rozbudzenie świadomości poszanowania książek

          < współpraca biblioteki z wychowawcą klasy

          REGULAMIN

          1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klasy 1.
          2. Każdy uczestnik konkursu może oddać 1 pracę.
          3. Praca ma przedstawiać zakładkę do książki wykonaną różną techniką plastyczną z motywem latawca.
          4. Prace mają być wykonane samodzielnie.
          5. Termin oddania prac – 4 lutego 2016 r.
          6. Miejsce oddawania prac – biblioteka szkolna.
          7. Ogłoszenie wyników odbędzie się w czasie kolejnego spotkania pod hasłem ”Czytanie na dywanie” – w połowie marca.      
          8. Autor najpiękniejszej zakładki otrzyma nagrodę książkową, a pozostali  uczestnicy otrzymają  nagrody pocieszenia.           

                                                       Organizatorki: bibliotekarka - M. Kinas

                                                             wychowawczyni klasy 1 - H. Kotala

          10.02.2016r. - " Czytanie na dywanie" - pod takim hasłem w bibliotece  zostały przeprowadzone zajęcia dla uczniów klasy 1. Uczniowie poznali historyjkę o książce, którą zgubił Franklin. Poznali zasady zachowania się w bibliotece i jak należy obchodzić się z książkami. Zadaniem uczniów jest wykonanie zakładki do książki z elementem latawca. Najpiękniejsza zakładka zostanie nagrodzona książką.Celem tych zajęć było budzenie refleksji nad rolą i wartością książki w życiu człowieka, motywowanie do czytelnictwa, a także promocja wartościowej literatury.  Współpraca z wychowawcą kl.1 panią H. Kotala.  M.K.

           

          W środę, 3 lutego 2016r. odbyło się spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską, autorką książek dla dzieci, popularyzatorką muzyki dla najmłodszych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas 1,2,3 naszej szkoły.

           

           

           27.11.2015r. - Nowości,  nowości, nowości książkowe. Warto przyjść do biblioteki - obejrzeć, wypożyczyć, poczytać. Zapraszam M. K. 

          25.11.2015r.- Konkurs pięknego czytania dla klasy 2 pod hasłem "Cała nasza chatka, czyta Kubusia Puchatka" rozstrzygnięty. Tytuł klasowego Mistrza Pięknego Czytania przypadł Wiktorii. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K. 

          16.10.205r. - Uczennica Martyna z klasy 6 wzięła udział w konkursie recytatorskim w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białej. Konkurs poświęcony był poezji księdza Jana Twardowskiego - " Ksiądz Jan od biedronki". Za udział w konkursie uczennica otrzymała książkę i dyplom. M. K.

          29.09.2015r. - Z okazji Dnia Głośnego Czytania do biblioteki zawitali uczniowie kl. 2 z wychowawczynią. Czytaliśmy i oglądaliśmy książki o żółwiku Franklinie. Zdjęcia w albumie fotograficzym. M. K.

          8.09.2015.- Witam wszystkich czytelników po upalnych wakacjach. Zachęcam do częstych odwiedzin biblioteki. Mam wiele nowości książkowych, są czasopisma, można korzystać z komputerów i dostępu do Internetu. Zapraszam. M. K.

          3.06.2015r.- Trwa XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jak co roku organizatorem tego tygodnia jest Fundacja Cała Polska czyta dzieciom. M. K

           28.05.2015r. - V Gminny Konkurs Ortograficzny rozstrzygnięty. Gminnym mistrzem ortografii została uczennica ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wierzchlesie Julia Sztuka. Kolejne miejsca zajęły: Julia Jacaszek ze Szkoły Podstawowej w Łaszewie i Kamila Czarna ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wierzchlesie. Laureatkom serdecznie gratulujemy. M. K.

          21.05.2015r. - W świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, ilustratorką książek dla dzieci Edytą Zarębską. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

           15.05.2015r. - Aby uczcić Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który trwa pod hasłem "Wybieram bibliotekę" w bibliotece w szkole odbyło się pasowanie uczniów klasy 1 na czytelników biblioteki. Pierwszoklasistów powitali uczniowie z klasy 3, którzy uczęszczają na dodatkowe zajęcia w ramach tzw. "godziny karcianej". Uczniowie przedstawili krótką scenkę na temat bajkowych postaci i czytelnictwa. Natomiast każdy uczeń klasy 1 zaprezentował się z  krótkim wierszykiem o poszanowaniu książek, bibliotece i czytelnikach. Zdjęcia w albumie. M. K.

          11.05.2015r. - W dniach 8-15 maja w bibliotekach publicznych trwa XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Wybieram bibliotekę". Pomysłodawcą obchodów tygodnia jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a celem promocja czytelnictwa i bibliotek. M.K.
           

           24.04.2015r. - W związku ze Świętem Książki i Praw Autorskich do biblioteki zawitali uczniowie klasy 2 z wychowawczynią. Bibliotekarka zapoznała ich z ideą tego święta, zareklamowała książki autorki Edyty Zarębskiej, przeczytała czytankę tej autorki  o Antku i starej jabłonce. Na koniec ogłosiła konkurs plastyczny na najciekawszą ilustrację do przeczytanego tekstu. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          09.04.2015r. - 2 kwietnia  minęło 10 lat od śmierci papieża Polaka. O tym ważnym wydarzeniu przypomina w bibliotece gazetka i wystawka książek poświęcona św. Janowi Pawłowi II. M. Kinas

          31.03.2015r. - Zbiory biblioteczne wzbogaciły się o kolejne nowości wydawnicze. Są wśród nich kryminały, powieści sensacyjne, psychologiczne, literatura dla dzieci i młodzieży. Polecam M. Kinas

          26.03.2015r. - Biblioteka była współorganizatorem imprezy w szkole podstawowej pod hasłem " Ryby, rybki, rybeńki". O spotkaniu z wędkarzami można przeczytać na stronie Radia Ziemi Wieluńskiej, oraz spottedwielun.info.

           13.03.2015r. - Pod hasłem " Cudze chwalicie, swego nie znacie" w czwartkowe popołudnia, 12 i 19 marca 2015r. odbyły się w bibliotece publicznej warsztaty rękodzielnicze, których główną bohaterką była wiklina papierowa. Przeprowadziła je Pani Ania Krystek, mgr pedagogiki resocjalizacji, czytelniczka biblioteki, absolwentka kraszkowickiej szkoły. Uczestniczkami warsztatów były uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kraszkowicach, nauczycielka plastyki i edukacji wczesnoszkolnej P. Ania Paruch. Pani Ania Krystek opowiedziała nam o swoich pasjach,  pokazała jak wykonać rurki z gazet i co można z nich wyczarować. Uczennice wykonywały jajka wielkanocne, koszyczki, wazoniki. Wymagało to nie lada cierpliwości i skupienia.  Była wielka frajda! Fajnie spędziliśmy ten czas. Dziękujemy Aniu! Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          20.02.2015r. - W tym roku przypada 600-lecie urodzin Jana Długosza, 250. rocznica powstania Teatru Publicznego w Polsce, 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. To ważne rocznice, dlatego Sejm ogłosił ich patronami 2015 roku. M. Kinas

          16.02.2015r. - Miło mi jest poinformować, że uczennica klasy 4 Marta Marcinkowska zdobyła 1. miejsce w Turnieju Młodych Przyrodników. Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Wieluniu. Marta przygotowała pracę pod hasłem " Zimowi goście przy karmniku". Opiekę nad uczennicą sprawowała bibliotekarka M. Kinas. Zdjęcia w albumie fotograficznym.

            23.01.2015r. - Biblioteka ogłosiła konkurs afiszowy pod hasłem " Wiem dużo o książce i bibliotece" dla uczniów klasy 4, 5, 6. Regulam i pytania zamieszczone są na tablicy  w bibliotece i na szkolnym korytarzu. Zachęcam uczniów do udziału w konkursie. M. K.                          

           22.01.2015r. - Monografia Gminy Wierzchlas. Biblioteka Publiczna Filia w Kraszkowicach ul. Szkolna 3, informuje, że w jej siedzibie można nabyć książkę pt. „ Monografia Gminy Wierzchlas”, wydaną przez Urząd Gminy  w Wierzchlesie. Odwracając karty tej książki oczyma wyobraźni możemy ujrzeć wydarzenia z bogatej historii obszarów wchodzących obecnie w skład gminy od czasów najdawniejszych, aż po czasy nam współczesne. Książka przybliża także historię losów pojedynczych osób i zbiorowości. Monografia adresowana jest głównie do mieszkańców gminy, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat rodzinnych stron. Warto mieć w swojej domowej biblioteczce tę publikację. Cena książki wynosi 50,00 zł. Poleca  bibliotekarka  Mariola  Kinas.

          21.01.2015r. - W miesiącu styczniu obchodzi swoje 70. urodziny Małgorzata Musierowicz. Pisarka książek dla dzieci i młodzieży.Twórczyni cyklu powieści Jeżycjada. Więcej o autorce można dowiedzieć się z gazetki przygotowanej w bibliotece. Uzupełnieniem gazetki jest wystawka książek tej autorki. M. K.

          17.12.2014r. - Uczniowie klasy 4 uczestniczyli w lekcji, która odbyła się w szkolnym kąciku regionalnym, w związku z kończącym się już Rokiem Oskara Kolberga. Czwartoklasiści dowiedzieli się kim był i czym zajmował się nasz wybitny badacz kultury ludowej. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły bibliotekarka i nauczycielka języka polskiegi P. Konieczna. Zdjęcia w albumie. M. K.

          05.12.2014r. - Zbiory biblioteki powiększyły się o kolejne nowości książkowe. Zapraszam do biblioteki. M. K.

          25.11.2014r. - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie kl. 1 przynieśli do szkoły swoje ulubione misie i wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarkę i wychowawczynię kl.1 K. Aleksanderek.  Zdjęcia w albumie. M. K.

          Dnia 12 listopada 2014r. biblioteka nieczynna. Wyjazd na szkolenie do Sieradza. M. K.

          05.11.2014r. - W Filii w Kraszkowicach odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Wiolettą Piasecką. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas 1,2,3 ze Szkoły Podstawowej oraz dzieci reprezentujące Publiczne Przedszkole w Kraszkowicach. Autorka przebrana za wróżkę przybliżyła uczestnikom spotkania swoją twórczość, przedstawiła scenkę z kukiełkami, zadawała zagadki, wróżyła. Na koniec uczniowie mogli kupić najnowsze książki tej autorki oraz zdobyć cenny autograf. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. Kinas

          29.10.2014r. -  Dnia 30 października biblioteka nieczynna. Wyjazd służbowy do Sieradza na szkolenie bibliotekarzy. Przepraszam. M. K.

          15.10.2014r. - W bibliotece gościli uczniowie z kl. 2, którzy uczęszczają na dodatkowe "zajęcia czytelnicze" w ramach tzw. " godziny karcianej". Uczestnicy podczas zajęć słuchali fragmentu książki L. Krzemienieckiej" Z przygód krasnala Hałabały", bawili się w krasnoludki, a na koniec pod okiem pani A. Paruch, wykonali prace z jesiennych liści. Oprawione w antyramki, pięknie prezentują się na wystawce w bibliotece publicznej i przypominają Czytelnikom, jaką teraz mamy porę roku. M. K.

          10.10.2014r. - W minionym tygodniu wiele się działo w dziedzinie literatury. W Polsce książką roku, która zdobyła Nagrodę Nike została książka autobiograficzna Karola Modzelewskiego pt " Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca". Natomiast Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury został uhonorowany francuski pisarz Patrick Modiano za " sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji". M. K. 

          06.10.2014r. -  Świetlica szkolna i biblioteka ogłosiły konkurs plastyczny dla uczniów przebywających w świetlicy szkolnej po lekcjach pod hasłem" Mój ulubiony bohater z książki". M.K.

          2.10.2014r. - Biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o nowości wydawnicze. Zakup zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. M.K.

          Witam wszystkich Czytelników po wakacjach i gorąco zapraszam do odwiedzania  naszej biblioteki. M. K.

          11.06.2014 r. - Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich Czytelników biblioteki o zwrot książek, szczególnie tych, którym minął  termin zwrotu(ponad 3 miesiące). M. Kinas.

           3.06.2014 r. - Od 1 - 8 czerwca 2014r. trwa XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Hasło przewodnie brzmi:

          " CZYTANIE - MĄDRA RZECZ ! "

          15.05.2014r. - Dziś Dzień Polskiej Niezapominajki - mysiego uszka. Obchodzony jest od 2012r. i ma na celu promowanie walorów przyrody, stałe przypominanie o ochronie środowiska, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil, osób, miejsc historycznych. W związku ze świętem tego małego niebieskiego kwiatuszka biblioteka przygotowała gazetkę i wystawkę książek na temat przyrody, ekologii. M. K.

          08.05.2014r. - Spotkaniem z panem strażakiem rozpoczęliśmy świętowanie XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) pod hasłem " Czytanie łączy pokolenia". M. K.

          23.04.2014r. - Dzisiaj Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Zostało ustanowione w 1995 roku na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. M. K.

          07.04.2014r.- Konkurs recytatorski dla uczniów klas 1,2,3 rozstrzygnięty. Więcej o konkursie w zakładce " kalendarium wydarzeń", a zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          02.04.2014r. - Dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ten dzień ustanowiony jest w dniu urodzin najpopularniejszego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena aby promować literaturę piękną i grafikę dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia. W tym roku to Irlandia wysyła do wszystkich krajów świata plakat z mottem i list do czytelników. Autorka "Listu do dzieci całego świata" pisarka Siobhan Parkinson napisała między innymi, że bez pisarza książka by się nie narodziła ale bez czytelnika nie ożyłaby. Dlatego czytelnik jest również ważny jak pisarz. Czytajcie !!! M. K.

          28.03.2014r. - Biblioteka wspólnie z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej ogłosiła konkurs recytatorski dla klas 1,2,3 pod hasłem " Wiersze o nas - dla nas". Trwają eliminacje klasowe. M. K.

          27.03.2014r. - Biblioteka zaprasza na kiermasz tanich książek. M. K.

          26.03.2014r. - Informuję wszystkich Czytelników, że zbiory naszej biblioteki w Kraszkowicach wzbogaciły sie o kolejne nowości wydawnicze. Warto zajrzeć do biblioteki, bo każdy znajdzie coś dla siebie do poczytania. Gorąco zapraszam M. K.

          27.02.2014r. - Lekcja z literaturą Pawła Beręsewicza. Uczniowie klasy 5  wspólnie z bibliotekarką przygotowali zajęcia poświęcone twórczości autora książek dla dzieci i młodzieży Pawła Beręsewicza. M. K.

          17.02.2014r. - Biblioteka Publiczna Filia w Kraszkowicach włączyła się w obchody Światowego Dnia Kota. Na ten dzień biblioteka zamieniła się w królestwo kotów. Do biblioteki przyszli uczniowie z klasy 1 ze Szkoły Podstawowej oraz przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach. Gościem specjalnym był lekarz weterynarii Pan Artur Piosczek. M. K.

          17.01.2014r. - Patronem  roku 2014 jest Oskar Kolberg (1814 - 1890) - wybitny działacz polskiej kultury ludowej. To kompozytor i folklorysta o najbogatszym dorobku w XIX- wiecznej Europie. Utrwalił w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Zapis muzyki i tekstów folkloru, ukazane w kontekście życia i kultury wspólnot lokalnych do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki, muzyków folkowych, zespoły amatorskie, wreszcie przez badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę wsi polskiej XIX w. M. K.

          16.01.2013r. - 650 lat temu w dokumencie z 12 maja 1364 r. król Kazimierz Wielki powołał do życia Akademię Krakowską i wymienił w dokumencie zawód stacjonariusza tj. osoby, która była odpowidzialna za wytwarzanie ksiąg( czyli ręcznym przepisywaniu), ich sprzedażą oraz udostępnianiem czytelnikom w bibliotece. Dzisiaj "wytwarzaniem" książek zajmują się wydawcy, drukarze, sprzedażą księgarze, a wypożyczaniem bibliotekarze. I to właśnie organizacje zrzeszające te zawody postanowiły, że rok 2014 będzie Rokiem Czytelnika i będzie trwał pod hasłem " 650 lat w służbie książki". M. K.

          16.01.2013r. - Zaczynamy świętować Rok Czytelnika. Uczniowie kl.1 na zajęciach z bibliotekarką dowiedzieli się jak wyglądały książki na przestrzeni wieków i jak jest droga książki do czytelnika. M. K.

          29.11.2013r. -150. rocznica śmierci niemieckiego pisarza Jacoba Grimma (1785-1863), brata Wilhelma Grimma. Aby dowiedzieć się więcej o tych pisarzach i ich twórczości zajrzyj do biblioteki. Pomoże ci w tym również gazetka i wystawka książek z baśniami, które zostały spisane przez braci na podstawie wieloletnich badań, podań, mitów i opowieści ludowych. Takie baśnie na przykład jak : Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Zamieć, Roszpunka, Śnieżka, Król żab stały się klasyką literatury dla dzieci przetłumaczoną na wiele języków. M. K.

          25.11.2013r. - Święto Pluszowego Misia. W tym dniu do biblioteki zawitali uczniowie z klasy 1 z wychowawczynią panią Anną Paruch. Uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione pluszowe misie. Wysłuchali krótkiej informacji o historii pluszowego misia, poznali misia Marcysia z książki " Miś Marcyś uczy dobrego zachowania", wzięli udział w konkursach. Przy piosenkach o misiach oglądali gazetkę i wystawkę książek poświęconą misiom, a na koniec spotkania każdy uczeń wypożyczył sobie do domu misiową lekturkę. Nie zabrakło też małego "co nieco". M. K.

          14.11.2013r. - 50. urodziny obchodzi Bolek i Lolek. Jesienią 1963 roku w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku - Białej zrealizowano pierwszy odcinek najsłynniejszej polskiej kreskówki o przygodach Bolka i Lolka. Mali bohaterowie podbili serca milionów Polaków. Filmy z ich udziałem pokazywane były w 80 krajach na całym świecie. M. K.

          06.11.2013r. - Zbliża się święto narodowe - 11 listopada. Aby przypomnieć uczniom o tej ważnej dla Polski rocznicy w bibliotece można oglądać gazetkę i wystawkę książek na ten temat.M. K.

          25.10.2013r. - W dalszym ciągu trwa Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. "Dzień Kundelka" to hasło gazetki i wystawki książek w bibliotece o tych wielorasowych zwierzętach. Swoje książki i pluszaki tym razem prezentują uczniowie z klasy 2. Biblioteka wspólnie z opiekunem  świetlicy ogłosiła także  konkurs plastyczny pt. " Mój kundelek" dla uczniów przebywających w świetlicy szkolnej. Prace uczniów można oglądać na wystawce na szkolnym korytarzu. Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu. M. K.

          17.10.2013r. - Nowości, nowości wydawnicze w bibliotece. Zapraszam. M. K.

          15.10.2013r.-" Mój przyjaciel dinozaur" to hasło gazetki i wystawki książek o tych prehistorycznych gadach. Swoje zbiory książek i figurek dinozaurów prezentuje uczeń klasy 3 Igor Biegański w ramach obchodów Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. Zdjęcia w albumie fotograficznym.

          02.10.2013r. - Ważna rocznica literacka. 125 rocznica urodzin znanej polskiej pisarki Janiny Porazińskiej ( 1888- 1971). W bibliotece można obejrzeć gazetkę i wystawkę książek na ten temat. M. K.

           01.10.2013r. - W bibliotekach szkolnych trwa " Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych". Hasło przewodnie brzmi:

                                                    "Biblioteki szkolne - bramy do życia"

          26.09.2013r. - Nowości w bibliotece z różnych dziedzin wiedzy. Zapraszam. M. K.

          23.09.2013r. - W nowym roku szkolnym bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 1                   z wychowawczynią panią A. Paruch. Bibliotekarka zapoznała uczniów z zasadami zachowania się       w bibliotece, zwróciła uwagę na szanowanie książek. Lekcję zakończyła pogaganką i głośnym czytaniem wiersza  J. Tuwima " Słoń Trąbalski", w związku z trwającym Rokiem Juliana Tuwima.M. K.

          WITAM W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2013/2014

          Witam  w roku szkolnym 2013/2014 Ro27.05.2013r. - W Filii w Kraszkowicach odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, poetką Agnieszką Frączek. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas 1- 3 z wychowawcami. Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczny " Portret Juliana Tuwima", w którym brali udział uczniowie z klasy 3. Zwyciężyła praca Martyny Patyk. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          15.05.2013r. - W bibliotece można kupić książki autorki Agnieszki Frączek przysłane z Wydawnictwa Literatura z Łodzi. A. Frączek będzie gościła i podpisywała swoje książki na spotkaniu autorskim w Filii w Kraszkowicach 27.05.2013r. o godz. 1000. M. K.

          14.05.2013r. - " Czytamy z żółwikiem Franklinem" to spotkanie bibliotekarki z najmłodszymi przedszkolakami z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach  w bibliotece publicznej. Głośno przeczytana książka pt. " Franklin i książka z biblioteki" była podstawą do dyskusji o szanowaniu książek i zrobieniu latawców z kolorowych karteczek. Przy dźwiękach piosenek dzieci bawiły się swoimi latawcami i oglądały inne książki o sympatycznym Franklinie. M K.

          13.05.2013r. - Zajęcia w bibliotece publicznej z klasą 3 poświęcone były Julianowi Tuwimowi. Ogłoszenie konkursu plastycznego dla uczniów pod tytułem" Portret Juliana Tuwima" - szkic ołówkiem. M. K.

          10.05.2013r. - Biblioteka włączyła się w organizację imprezy z okazji Dnia Unii Europejskiej pod hasłem " Buenos dias - Hiszpanio!"

          09.05.2013r. - " Wokół Tuwima", to hasło spotkania z przedszkolakami -  pięciolatkami i sześciolatkami w bibliotece publicznej. Bibliotekarka przeprowadziła pogadankę o J. Tuwimie, głośno czytała  fragmenty książki " Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą"i wiersze poety. M. K.

          X OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK  8 - 15 MAJA 2013

          " BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH"

          26.04.2013r. - W związku z majowymi świętami - 1 maja Święto Pracy, 2 maja Dzień Flagi, 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja, biblioteka przygotowała gazetkę i wystawkę książek na temat tych rocznic. M. K.

           23.04.2013r. - W tym dniu obchodzony jest na całym globie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Biblioteka również włączyła się w obchody tego dnia. Do biblioteki zawitali uczniowie klasy 5 z wychowawczynią. Bibliotekarka zapoznała uczniów z ideą tego dnia, wręczyła symboliczne czerwone róże najaktywniejszym czytelnikom. Druga część spotkania poświęcona była Julianowi Tuwimowi i jego twórczości w związku z Rokiem Tuwima. Zdjęcia w albumie fotograficznym .M. K.

          15.04.2013r. - Uczennica kl. 4 Patrycja Podyma wzięła udział w Rejonowym konkursie recytatorskim poświęconym wierszom Juliana Tuwima, który odbył sie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białej. Recytowała wiersz " Dżońcio". Za udział w konkursie otrzymała nagrodę książkową i dyplom. Opiekę nad uczennicą sprawowała bibliotekarka Mariola Kinas. Zdjęcia w albumie fotograficznym.

          03.04.2013r. - W bibliotece publicznej w Kraszkowicach można obejrzeć wystawę o Janie Pawle II w 8 rocznicę jego śmierci. M. K.

          25.03.2013r. - " Wielkanoc" - to tytuł gazetki i wystawki książek poświęconej zbliżającym się świętom Wielkiej Nocy, którą można obejrzeć w szkolnej bibliotece. M.K.

          21.03.2013r. - W tym dniu w szkole odbyła się impreza pod hasłem " A ja mam psa...". Biblioteka aktywnie włączyła się w organizację tego spotkania. M. K.

          07.03.2013r. - Biblioteka zaprasza do obejrzenia gazetki i wystawki książek o psach, w związku z przypadającym 9 MARCA "DNIEM PSA". M.K.

          04.03.2013r. - W bibliotece publicznej można obejrzeć gazetkę pt. " Gmina Wierzchlas". Informacje na niej zgromadzone przedstawiają krótki opis gminy, herb gminy oraz ciekawe miejsca, które można obejrzeć wędrując po jej szlakach i bezdrożach. M.K.

          27.02.2013r. - ZAPRASZAM NA KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI. W OFERCIE: SŁOWNIKI, KSIĄŻKI POPULARNONAUKOWE, LITERATURA PIĘKNA, BAJECZKI, MALOWANKI, KOLOROWANKI. M.K.

          08.02.2013r. - w ostatnim dniu przed feriami zimowymi w bibliotece szkolnej odbyło się  pasowanie uczniów klasy 1 na czytelników biblioteki. W spotkaniu wzięły udział uczennice z klasy 3 uczęszczające na zajęcia w ramach tzw. "godziny karcianej", które wykonały krótką inscenizację o książce. Na koniec wręczyły wszystkim uczniom zakładki do książek, które samodzielnie wykonały na zajęciach. M. K.

           11.01.2013r. - Rok 2013 - Rokiem Tuwima, tak postanowił Sejm w związku z 60 rocznicą jego śmierci i 100 rocznicą debiutu literackiego. W związku z tym biblioteka przygotowała gazetkę i wystawkę książek tego znanego i popularnego poety. M.K.

          13.12.2012 r. - O godz. 15.00 w  bibliotece w Kraszkowicach odbyło się spotkanie z Panią Małgorzatą Marcinkowską, której wielką pasją jest koronkarstwo. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          10.12.2012r. - Podsumowanie konkursu czytelniczego dla kl.2 - " Odkrywamy świat legend o górnikach". Więcej o konkursie w zakładce "Kalendarium wydarzeń". M. K.

          23.11.2012 r. - Co roku biblioteka włącza się  w obchody Święta Pluszowego Misia. Od samego rana w bibliotece można było posłuchać piosenek o pluszowych misiach, a kto do szkoły przyniósł pluszaka to otrzymał  od bibliotekarki lizaka. W tym roku do biblioteki zawitali również z pluszowymi maskotkami uczniowie klasy 1 z wychowawczynią Panią H. Kotala. Wysłuchali historii pluszowego misia, poznali bohatera literackiego Misia Uszatka, obejrzeli wystawkę książek o misiach.M.K.

          22.10.2012r. - O godzinie 1000 w Filii w Kraszkowicach ul. Szkolna 3 odbyło się spotkanie z ilustratorką książek dla dzieci, grafikiem, malarką Małgorzatą Flis.Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie klasy 2 i 3. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          03.10.2012r. - Biblioteka włączyła się w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy pod hasłem " Dzień Chłopaka - Dzień Pieczonego Ziemniaka", która odbyła się dzisiaj po południu. M.K.

           01.10.2012r. - 29.09.2012r. obchodzony był w Polsce Dzień Głośnego Czytania, którego inicjatorem od 2001 roku jest Polska Izba Książki. Biblioteka również włączyła się do tej  propagującej czytelnictwo akcji. W poniedziałkowy poranek do biblioteki zawitali uczniowie klasy 2. Bibliotekarka przeczytała im głośno fragmenty książki pt." Cudaczek - Wyśmiewaczek" Julii Duszyńskiej. Niektórzy z nich wypożyczyli książkę  tej autorki do domu, żeby poznać dalsze losy małego licha, który nie je, nie pije tylko śmiechem żyje. M. K.  

          28.09. 2012r. - Nowości, nowości książkowe w bibliotece. Zachęcam do wypożyczania książek, każdy Czytelnik znajdzie coś interesującego dla siebie. M. K.

          Witam w nowym roku szkolnym 2012/2013

           31.05.2012 r. - W tym dniu w bibliotece i w szkole odbyła się III edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego " Dyktando Juniora" dla uczniów klas 4-6 z sześciu szkół podstawowych gminy Wierzchlas. 18 uczniów walczyło o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii. Zaszczytny tytuł przypadł uczennicy klasy 6 ze SP w Toporowie Karolinie Grajoszek. Wicemistrzyniami zostały: Aleksandra Rygas ze SP w Łaszewie i Aneta Czarna ze SP w Wierzchlesie. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M.K.

          15.05.2012 r. - Konkurs dla uczniów klasy 4 i 5 z wiedzy o Janie Pawle II rozstrzygnięty! Zwycięzcami zostali Tomasz Betka i Mateusz Nitecki z klasy 4, Partyk Biegański i Artur Kolbert z klasy 5. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.  M. K.

          13.05.2012 r. -  Tydzień Bibliotek, to ogólnopolski program realizowany  od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem tego programu jest upowszechnianie czytelnictwa, roli bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz sprzyjaniu różnorodnym formom pracy z czytelnikami. Tegoroczne hasło tego tygodnia brzmiało „ Biblioteka ciągle w grze”. Biblioteka w Kraszkowicach aktywnie  włączyła się do tego programu. Wspólnie z nauczycielami i uczniami w SP w Kraszkowicach  zorganizowała Dzień Europy, zaprosiła uczniów klasy 2 z wychowawczynią na lekcję poświęconą Januszowi Korczakowi, w związku z Rokiem Korczakowskim.    W tym roku bowiem,  mija 70 rocznica jego tragicznej śmierci i 100 rocznica założenia przez niego Domu Sierot dla dzieci żydowskich        w Warszawie. Bibliotekarka zaprezentowała i omówiła  wystawkę poświeconą temu wielkiemu przyjacielowi dzieci, przeczytała fragmenty książki Beaty Ostrowickiej „ Jest taka historia: opowieść o Korczaku”. Pokłosiem tej lekcji jest wystawka prac plastycznych uczniów pod hasłem „ Korczak w oczach dzieci”. M.K.

          25.04.2012 r. - Dzisiaj  w bibliotece odbyło się rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego dla klasy 1 pt. " Czy znasz wiersze Jana Brzechwy?". Więcej o konkursie w zakładce Kalendarium Wydarzeń. M. K.

          02.04.2012 r. - Dzisiaj przypada 7 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. W bibliotece można obejrzeć gazetkę i wystawkę książek w związku z tą rocznicą. Chociaż Go już z nami nie ma kilka lat, to wciąż jest w naszych sercach. Aby pogłębić wiedzę na temat życia i nauczania Jana Pawła II, biblioteka również ogłosiła konkurs wiedzy o papieżu Polaku dla klasy 4 i 5. Rozstrzygnięcie konkursu pod koniec kwietnia.M. K.  

          15.03.2012 r. - W tym miesiącu przypada ważna rocznica literacka.130 lat temu urodził się Jan Antoni Grabowski, znany  autor takich książek dla dzieci jak: Czarna owieczka, Kochany zwierzyniec, Reksio i Pucek, Puc,bursztyn i goście. W bibliotece o tej ważnej dacie mówi gazetka i wystawka książek tego autora. M. K.

          06.03.2012 r. - Nowości w bibliotece. Biblioteka zakupiła 52 nowe książki z różnych dziedzin wiedzy. Każdy Czytelnik znajdzie dla siebie coś interesującego. Zapraszam M. K.

          5.03.2012 r. - W bibliotece szkolnej trwa kiermasz taniej książki. Zapraszam M.K.

          21.02.2012 r. - 1 lutego zmarła znana polska poetka, noblistka  Wisława Szymborska. W związku z tym w Filii w Kraszkowicach można obejrzeć gazetkę i wystawkę książek  autorki "Kota w pustym mieszkaniu", "Muzeum", "Nic dwa razy się nie zdarza". M.K.

          20.02.2012 r. - Biblioteka aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Kota, który przypada na 17 lutego. Wspólnie z opiekunką świetlicy K. Aleksanderek, nauczycielką języka polskiego A. Główką, przygotowały spotkanie poświęcone futrzakom. Gościem specjalnym był lekarz weterynarii A. Piosczek, który przekazał uczniom garść informacji na temat kotów. M. K.

          20.01.2012 r. - Klasa 1 z wychowawczynią odwiedziła bibliotekę. Bibliotekarka zapoznała uczniów  z regulaminem, zbiorami książek, przeczytała wierszyki o zniszczonych książkach. Każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki, a Krzysiu i Vanessa dodatkowo książeczki z fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom za aktywność czytelniczą. M. K.

          19.01.2012 r. - Konkurs w bibliotece. Biblioteka ogłosiła konkurs czytelniczy dla klas 2,3,4,5,6 pod hasłem: "Chcę wiedzieć więcej". Konkurs ma charakter długofalowy, bo trwać będzie do 20 czerwca 2012 r. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do czytania czasopism Kumpel, Victor Junior i innych. Korzystanie z tych czasopism dostarczy wszystkim wielu ciekawych informacji z różnych dziedzin wiedzy, a także będzie źródłem doskonałej rozrywki. Zachęcam wszystkich do udziału w konkursie, nagrody czekają. M. K.

          01.12.2011 r. --  Dzisiaj o godz. 1000 w Filii w Kraszkowicach odbyło  się spotkanie z autorem książeczek dla dzieci Wiesławem Drabikiem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1,2,3. Więcej w zakładce Kalendarium wydarzeń, a zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          25.11.2011 r.- Wyjazd uczniów klasy 4 i pięciu uczniów z klasy 5 do Muzeum Ziemi Wieluńskiej na zwiedzenie wystawy pod hasłem  " Dzieje papieru i papiernictwa" oraz udział w warsztatach czerpania papieru. Wycieczkę do muzeum zorganizowała bibliotekarka i wychowawca klasy 4 Pani Krystyna Lewandowska. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          25.11.2011 r. - W tym dniu przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji bardzo miłe chwile spędziłam u przedszkolaków w Publicznym Przedszkolu w  Kraszkowicach. Wspólnie z uczniami klasy 1 i wychowawczynią panią Katarzyną Aleksanderek wzięłam udział w " Balu Misia Uszatka". Krótka inscenizacja, piękne dekoracje, pomysłowe stroje, zabawy integracyjne, piosenki sprawiły, że był to niezapomniany bal. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

          23.11.2011 r. - Klasa 3 z wizytą w bibliotece. Kto to jest Wiesław Drabik? Przygotowujemy się do spotkania autorskiego. Podsumowanie czytelnictwa klasy za trzy miesiące, to tematy spotkania w szkolnej bibliotece. M. K.

          22.11.2011 r. -  Klasa 2 z wizytą w bibliotece. Poznajemy autora książek wieszowanych dla dzieci - Wiesława Drabika, to temat zajęć, które zostały przygotowane i przeprowadzone przez bibliotekarkę.

          21.11.2011 r. - W bibliotece trwa konkurs  dla klas 1-3 pod hasłem " Najpiękniejsza zakładka" do książki. Prace konkursowe wykonane dowolną techniką  można oddawać do końca listopada. M. K.

          16.11.2011r.  - W przedszkolu w Kraszkowicach obchodzony był tydzień książki i biblioteki. Zwieńczeniem tego tygodnia była wizyta  dwóch grup  przedszkolaków w Filii w Kraszkowicach. Przedszkolacy obejrzeli wystawkę książek zniszczonych pt. " Na pomoc", przygotowaną i omówioną przez bibliotekarkę, słuchali wierszy o czytelnikach nie szanujących książek. M. K.

          W tym roku po raz kolejny świętujemy

          MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

          Hasło tegorocznych obchodów święta bibliotekarskiego brzmi:

          " Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"

          11.10.2011 r. - ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI NA KIERMASZ TANICH KSIĄŻEK. M. K.

          29.09.2011 r. - Pragnę poinformować Czytelników, że dla biblioteki w Kraszkowicach został zakupiony program SOWA. Jest to pakiet programów wspomagających pracę biblioteki. Program pozwoli na automatyzację procesów bibliotecznych m. in. opracowanie zbiorów, wyszukiwanie informacji o zbiorach, prowadzenie inwentarzy, inwentaryzację zbiorów, zamawianie, rezerwację i wypożyczanie zbiorów przez czytelników. Obecnie trwają prace nad katalogowaniem księgozbioru. M. K.

           26.09.2011 r.- W nowym roku szkolnym bibliotekę odwiedzili przedszkolacy z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach. Bibliotekarka zaprezentowała im książkę I. Landau " Bajki Babci Celiny", przeczytała  bajkę "Żabka" , która mówiła o kulturalnym zachowaniu się w szkole. Zaprosiła przedszkolaczków na kolejne głośne czytanie bajek, wierszyków.  M. K.

          20.09.2011 r. - Wrzesień, to miesiąc rozpoczęcia nauki w szkole ale to również miesiąc tragiczny w naszej historii. W 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, a pierwsze bomby spadły na uśpiony Wieluń. I o tym właśnie mówi gazetka i wystawka książek wykonana w bibliotece pod hasłem " Okrutny wrzesień 1939 r. - Wieluń". M. K.