• Zapraszamy do biblioteki
          • Zapraszamy do biblioteki

          • Przypominamy, że można wypożyczać na wakacje książki z biblioteki szkolnej (w tym książki zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa). Można tego dokonać w dniach 2-4 lipca w godzinach 9-11. Oraz od wtorku do czwartku w dniach 6.08-16.08 (w godzinach 9-11).

          • CZYTANIE NA POLANIE

          • 19 czerwca 2024 roku nasza szkoła miała zaszczyt uczestniczyć w kolejnej edycji Akcji Czytanie Na Polanie, realizowanej w ramach kampanii #całaPolskaczytadzieciom. To wyjątkowe wydarzenie miało na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

            Tegoroczna akcja odbyła się w urokliwym parku niedaleko naszej szkoły. Na trawie, w cieniu drzew, rozłożono kolorowe koce, tworząc komfortową przestrzeń do wspólnego czytania na świeżym powietrzu.

            Do naszej akcji, podobnie jak w roku ubiegłym dołączyła liczna grupa przedszkolaków, którym towarzyszyły ich wychowawczynie. To one wzięły na siebie rolę lektorów, czytając dzieciom bajki i opowieści, przenosząc młodych słuchaczy w magiczne światy pełne przygód i emocji.

            Czytanie Na Polanie to nie tylko doskonała okazja do promocji czytelnictwa, ale również sposób na zacieśnianie więzi w naszej małej lokalnej społeczności. Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, sprzyja budowaniu relacji, rozwijaniu wyobraźni i umiejętności słuchania, a także propaguje zdrowy styl życia.

          • VIII Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939r.

          • W piątek, 7 czerwca odbył się VIII Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939r.

            W tegorocznym Marszu wzięli udział uczniowie z czterech szkół: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu, Szkoła Podstawowa m. H. Sienkiewicza we Wierzchlesie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraszkowicach oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Wieluniu.

            Marsz nawiązywał do kolejnej rocznicy pobytu batalionów pancernych na poligonie wojskowym Krzeczów- Więcławy i zaznajomił uczestników z historia tego miejsca  jego znaczeniem. Trasę stanowiło ponad 12 km z Krzeczowa do Bobrowniki, zatrzymując się na strzelnicy przedwojennego polskiego poligonu Krzeczów- Więcławy oraz na linii okopów Wojska Polskiego z pierwszych dni września 1939r.Marsz był znakomitą okazją d opowieści o historii nadwarciańskiego obszaru ziemi wieluńskiej sprzed 85 lat.

            Marsz zakończył się wręczeniem uczestnikom pamiątkowych dyplomów oraz poczęstunkiem – pyszna grochówka.

          • Sztuka Emocji – podsumowanie projektu

          • Od 01.10.2023r. do 31.05.2024r. uczniowie klas I-III brali udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Sztuka Emocji”.

            Projekt miał na celu skierowanie uwagi i działań nauczycieli oraz uczniów na obszar emocji, wykorzystując do tego sztukę pod jej wszelakimi postaciami. Realizacja projektu polegała na przeprowadzeniu, co miesiąc minimum jednych zajęć/aktywności z użyciem wybranej dziedziny sztuki, odnoszącej się do przypisanej w danym miesiącu emocji. Koordynator projektu mgr Małgorzata Pietrus otrzymała certyfikat, a placówka dyplom za udział w II edycji projektu.

          • „Każdy inny – wszyscy równi”

          • Podsumowanie Projektu Edukacyjno–Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”

            W ramach działań wynikających z realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjno – społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”.

              Najważniejszymi celami projektu było:

            • uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
            • rozwijanie empatii wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
            • kształtowanie tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
            • likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
            • przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.

            Projekt miał przede wszystkim aspekt społeczny. Wiedząc , jak wiele trzeba zrobić w zakresie tolerancji i świadomości na temat osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nasza szkoła postanowiła podjąć tę tematykę. Zadania – a było ich 10 -  realizowane były wspólnie lub w poszczególnych klasach. Za udział w projekcie nasza szkoła otrzymała Certyfikat uznania. Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w projekt za zaangażowanie i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że ten czas był dla nas wszystkich  ciekawą przygodą i przyczynił się do lepszego zrozumienia osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

            W zajęcia projektowe zaangażowała się cała szkoła, a w szczególności uczniowie klas VII. Dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie i swój wkład w realizację projektu. Bez waszej sumiennej pracy i zaangażowania realizacja projektu nie byłaby możliwa.

            Koordynatorem projektu była Małgorzata Pietrus - pedagog szkolny.

          • Dzień Dziecka w naszej szkole

          • Dzień Dziecka to najmilsze i najweselsze święto. To także bardzo istotne wydarzenie, które zwraca uwagę na fakt, że dzieci są tak samo ważne, jak dorośli, mają swoje prawa i należy im się bezwarunkowa miłość, szacunek oraz opieka. Oto, jak Dzień Dziecka był celebrowany w naszej szkole w środę 29 maja.

            Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 spędzili ten dzień na zabawach z animatorkami z grupy Radocha. Wspólnie bawili się, tańczyli, skakali, zjeżdżali, śmiali się i wygłupiali na dmuchańcach.

            Nie zabrakło też poczęstunku zorganizowanego przez rodziców - chłodzących lodów i napojów. 

            Starsi uczniowie natomiast udali się na wycieczkę rowerową do lasu, gdzie wraz z przedstawicielami Załęczańskiego Parku Krajobrazowego mogli podziwiać piękno przyrody, zapoznać się z gatunkami drzew, roślin i zwierząt zamieszkujących nasze lasy. Na koniec odbyły się wspólne rozgrywki sportowe i pieczenie kiełbasek w ognisku. Tutaj również swój wkład mieli rodzice, za co im serdecznie dziękujemy.

          • Pasowanie na Czytelnika

          • Ratownicy Czytelnictwa #obszar1uczniowie

            Tradycyjnie w naszej szkole maj to czas, gdy odbywa się uroczyste Pasowanie na Czytelnika. Tego dnia uczniowie klasy pierwszej stają się oficjalnymi Czytelnikami Biblioteki Szkolnej. Głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie najmłodszych do korzystania z książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie klasy starszej przygotowują ciekawą inscenizację, a pierwszaki składają uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. To wspaniałe wydarzenie, które wprowadza ich w świat literatury!

            Uroczystość rozpoczęła się serdecznym powitaniem młodych adeptów czytelnictwa i poinformowaniem, że stają się teraz oficjalnymi Czytelnikami Biblioteki. To pierwszy krok, który skłania ich do odpowiedzialności i rozwagi.

            Następnie przyszedł czas na egzamin. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat książek - zagadki, fragmenty ulubionych bajek… Dzieci z zaangażowaniem odpowiadały na pytania.

            Ważnym momentem było także własnoręczne podpisanie Karty Czytelnika. Każdy pierwszoklasista z dumą wpisał swoje imię i nazwisko, świadomy, że teraz książki staną się jego przyjaciółmi na długie lata.

            Na zakończenie, młodzi adepci czytelnictwa otrzymali książki przysłane w ramach kampanii społecznej “Mała Książka - Wielki Człowiek”. To piękna pamiątka tego wyjątkowego dnia.

            Drodzy pierwszoklasiści, teraz jesteście oficjalnymi Czytelnikami Biblioteki!

            Pamiętajcie, że książki są jak magiczne klucze do niezwykłych światów. Szanujcie je, dbajcie o nie i czerpcie z nich radość oraz wiedzę!

          • Międzypowiatowa Olimpiada Sukcesów

          • 9 maja w naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym miała miejsce Międzypowiatowa Olimpiada Sukcesów.

            Było to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego, a także rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Olimpiada stanowiła doskonałą okazję nie tylko do rywalizacji sportowej, ale również do integracji i wspólnego celebrowania sukcesów.

            W trakcie olimpiady zwrócono uwagę na istotę rozwijania umiejętności komunikacyjnych osób z uszkodzeniami słuchu, kształtowanie postaw akceptacji i empatii, a także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Celem wydarzenia była także integracja  środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk oraz podnoszenie świadomości władz samorządowych na temat potrzeb osób niepełnosprawnych. Inicjatywy tego typu są kluczowe dla budowania społeczeństwa, które rozumie i wspiera.

            W rozgrywkach wzięło udział wielu przedstawicieli placówek z całego województwa łódzkiego, w tym domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, szkół i stowarzyszeń. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i sportowym duchem walki.

            Igrzyska zainaugurowano uroczystą paradą olimpijską oraz zapaleniem znicza, co nadało wydarzeniu szczególny charakter. Na twarzach uczestników malowała się radość i duma, a dopingujący kibice tworzyli niesamowitą atmosferę wsparcia.

            Podczas olimpiady panowała wyjątkowa atmosfera pełna współpracy. Zamiast tradycyjnej rywalizacji, wszyscy uczestnicy odnieśli zwycięstwo, pokazując, że najważniejsza jest wspólna zabawa i integracja. To była prawdziwa Olimpiada Sukcesów, gdzie każdy mógł poczuć się wygranym.

            Serdecznie dziękujemy zawodnikom za ich zaangażowanie i współzawodnictwo w duchu fair play. Dzięki Wam to wydarzenie stało się niezapomnianym świętem radości i wspólnoty. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego dnia.