Niesamowita bajka terapeutyczna z wątkiem detektywistycznym – o tolerancji i akceptacji.
Co zrobić, gdy w grupie pojawi się ktoś nowy? Polubić, czy nie? Czasem coś nam podpowiada, że lepiej trzymać dystans – bo nowy, bo inny. Ale czy rzeczywiście warto kierować się pozorami?
Podczas spotkania czytelniczego (24.03.2025 r.) w przedszkolu dzieci miały okazję wysłuchać opowieści „Ula jest inna”, która w ciekawy i angażujący sposób porusza temat tolerancji. Historia Uli, dziewczynki, która trafia do nowej szkoły i z początku nie jest akceptowana przez rówieśników, pokazuje, jak ważne jest otwarcie się na innych. Przedszkolaki śledziły losy bohaterki z ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza że opowieść zawiera również wątek detektywistyczny!
Nowa koleżanka, choć na początku budziła dystans, wkrótce udowodniła, że jest kimś wyjątkowym. Dzięki swojej odwadze, wiedzy i umiejętnościom rozwiązała zagadkę, imponując wszystkim. To piękna lekcja, że pod pozorami „inności” może kryć się ktoś naprawdę niezwykły.
Spotkania czytelnicze mają ogromną wartość edukacyjną i wychowawczą. Rozwijają w dzieciach wrażliwość, uczą empatii i pomagają im lepiej rozumieć emocje swoje oraz innych. Dzięki takim historiom najmłodsi uczą się otwartości, akceptacji i tego, jak ważne jest budowanie dobrych relacji w grupie.
Dla szkoły i przedszkola takie wydarzenia to nie tylko sposób na promocję czytelnictwa, ale także okazja do kształtowania postaw prospołecznych. Pokazują, że literatura może być nie tylko źródłem wiedzy, ale też narzędziem wspierającym wychowanie dzieci w duchu tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.
Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka przypomniała przedszkolakom o Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Mała Książka – Wielki Człowiek”, zachęcając najmłodszych do częstszych wizyt w bibliotece i odkrywania kolejnych fascynujących historii ukrytych w książkach. 📖✨